Więc chcesz studiować historię? Ale jaki aspekt historii interesuje Cię najbardziej? Chodzi nam o to, że termin „historia” obejmuje dość długi okres i bardzo szeroki zakres. Czy w ogóle znasz swoją historię, historię swojego kraju, czy też znasz historię miasta, w którym mieszkasz?

Zanim zaczniemy omawiać dostępne opcje studiowania historii oferowanych w Katowicach i okolicach, uznaliśmy, że warto zrobić krótkie wprowadzenie do historii Katowic, aby pobudzić w Tobie historyczne soki! Cóż, jeśli chcesz nazywać się studentem historii, musisz wiedzieć trochę o tym, co Cię otacza - a Katowice mogą być Twoim nowym miastem!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł25
/h
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Jan krzysztof
Jan krzysztof
zł28
/h
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
Mateusz
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (2 oceny)
Bartłomiej
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (5 oceny)
Klaudia
zł25
/h
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (2 oceny)
Bartosz
zł25
/h
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł25
/h
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Jan krzysztof
Jan krzysztof
zł28
/h
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
Mateusz
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (2 oceny)
Bartłomiej
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (5 oceny)
Klaudia
zł25
/h
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (2 oceny)
Bartosz
zł25
/h
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
1-sza lekcje za darmo>

Historia Katowic

Katowice po raz pierwszy pojawiają się w zapisach księdza Kazimierskiego, który w 1598 roku był wizytatorem bogucickiej parafii. Jednak swoje historyczne istnienie zawdzięczają słowiańskim osadom rolniczym z XIV wieku oraz kuźnicom żelaza, które obecnie są jego dzielnicami. To właśnie one przyczyniły się w największym stopniu do rozwoju przemysłu na terenach, które dotąd pokrywały bagna i lasy. Tak mniej więcej napoczęły się Katowice i taki posiadają rodowód.

Nazwa „Katowice” najprawdopodobniej ma swój początek od imienia, czy przezwiska pierwszego osadnika – dzierżawcy Kata. Być może jednak wzięła nazwę od słowa „kąty”, jak kiedyś nazywano chaty zagrodników, którzy pracowali przy wyrębie drzewa i jego transporcie do bogucickiej kuźnicy.

W 1686 roku powstał najdawniejszy plan Katowic. Wyglądał mniej więcej jak sporządzony naprędce plan sytuacyjny, który stał się w efekcie dodatkiem do ugody, jaką zawarli między sobą Rudolf Kamieński i Jan Mieroszewski, a która dotyczyła spornej kwestii gruntów.

Prawdziwy rozwój wsi nastąpił w 1846 roku, kiedy to 3 października uruchomiono kolejowe połączenie Wrocławia z Mysłowicami. Dnia 6 sierpnia 1847 roku na stację kolejową wjechał pierwszy pociąg osobowy. W następnych latach Katowice postarały się o połączenia z sieciami europejskich kolei, głównie z Berlinem, Wiedniem, czy Krakowem.

11 września 1865 roku król Prus Wilhelm I Hohenzollern nadaje Katowicom prawa miejskie.

Dziś Katowice to jedno z największych miast Polski – 10. miasto w kraju pod względem liczby ludności i 11. jeśli chodzi o wielkość zajmowanej powierzchni.

katedra w katowicach
Ucz się o historii Katowic i miejscowych zabytkach. Źródło: Visual Hunt

Jeśli nie mieszkasz w Katowicach, możesz przeczytać o tym, gdzie studiować historię w Gdańsku, Lublinie lub Łodzi.

Życie studenckie w Katowicach

Planowanie przyszłego kształcenia wyższego wiąże się między innymi z rozważaniami na temat wyboru jednego z ośrodków akademickich. Podczas gdy dla jednych decydującym kryterium jest odległość miasta od domu rodzinnego, inni kierują się prestiżem danej uczelni lub możliwością kształcenia na unikalnym kierunku. Niezależnie do której grupy się zaliczasz, jeśli myślisz o podjęciu studiów wyższych, najprawdopodobniej wkrótce staniesz przed wyborem miasta akademickiego.

Katowice to jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i największe pod względem ludności (około 293 tys.) miasto konurbacji górnośląskiej. Siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Katowice są jednym z większych ośrodków naukowych w Polsce – w mieście działa 20 uczelni wyższych, w tym 8 uczelni publicznych, m.in.: Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki.

Niewątpliwym atutem wyboru edukacji właśnie tam jest zdobycie szansy na wszechstronny rozwój intelektualny i kształtowanie wybranych kompetencji pod okiem najlepszych wykładowców. Atrakcyjne programy stażowe, rozwijające oferty praktyk oraz możliwość rozwijania zainteresowań podczas udziału w pozauczelnianych kursach to tylko niektóre z licznych szans rozwoju, które czekają cię w województwie śląskim.

skrzyżowanie w katowicach
Jak się mieszka w Katowicach? Źródło: Visual Hunt

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto iść na studia w Katowicach i woj. śląskim. Niestety, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, która byłaby dopasowana do każdego przyszłego studenta. Zanim wybierzesz studia wyższe, zastanów się, co tak naprawdę chciałbyś dzięki nim osiągnąć? Czego oczekujesz od nauki w przyszłości? Jaką aktywność zawodową chciałbyś realizować?

Nauka na studiach wyższych w województwie śląskim może być początkiem doskonałej przygody, szansą na poszerzenie sieci cennych znajomości prywatnych i zawodowych, a także ukształtowanie swojego charakteru.

Studiowanie historii w Katowicach

Historycy upamiętniają dzieje ludzkości, badają przeszłość, by móc uchronić przyszłość przed złymi wydarzeniami, przed powtarzaniem błędów! Historycy czuwają nad dobrem ogółu pełniąc swoją misję edukacyjną. Historycy to pasjonaci życia ludzkiego, badacze tajemnic, poszukiwacze przygód.

Na studiach historycznych w Katowicach zdobędziesz wiedzę o wydarzeniach z przeszłości świata i Polski, popracujesz nad umiejętnościami dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, jak i logicznego wyciągania wniosków z przeszłych zdarzeń.

Studia historyczne w Katowicach mają praktyczny wymiar, przygotowują studentów do pracy w archiwach państwowych i samorządowych, jak i do pracy w roli nauczyciela historii. Ciekawą propozycją jest kierunek turystyka historyczna, który przygotowuje przyszłych przewodników, podróżników i pisarzy do upowszechniania historii wśród turystów przybywających do danego regionu.

Kierunki historyczne w województwie śląskim cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, których głównym celem jest pogłębianie posiadanej wiedzy o szeroko rozumianych aspektach przeszłości. Jeżeli i Ty chciałbyś rozpocząć bądź kontynuować edukację w tym zakresie, aplikujesz na Uniwersytet Śląski w Katowicach. To szkoła wyższa, którą charakteryzują najwyższe standardy kształcenia, dopasowane zarówno do aspiracji przyszłych studentów, jak i wymagań współczesnych pracodawców wielu branż.

Powstały przed ponad 50 laty Uniwersytet od lat zrzesza pasjonatów wszelkich dziedzin historycznych. Na tamtejszym Instytucie Historii zdobędziesz cenne kwalifikacje, nieocenione w wielu obszarach zawodowych. W ofercie tego ośrodka znajdziesz kierunki możliwe do realizowania w różnych trybach, oferujące uzyskanie różnych kompetencji.

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Studia na kierunku historia pozwalają zdobyć wiedzę przede wszystkim nt. wydarzeń z przeszłości Polski i świata (od starożytności po wiek XX) i wykształcić szereg umiejętności (m.in. dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych wydarzeń). Dzięki realizacji treści z zakresu innych dyscyplin pozwalają wyposażyć absolwentów w katalog ogólnych kompetencji z zakresu nauk społecznych (filozofii, socjologii, nauk politycznych). Dzięki dużej liczbie zajęć uwzględniających indywidualne zainteresowania uczestników, studia pozwalają na rozwój predyspozycji oraz kształtowanie samodzielnej aktywności intelektualnej i badawczej, a także przygotowanie do właściwego odbioru dorobku kulturowego i czynnego uczestnictwa w jego kreowaniu.

Studia prowadzone są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Zarówno na studiach I jak i II stopnia do wyboru są takie specjalności jak:

  • administracyjno-samorządowa,
  • archiwalna i zarządzanie dokumentacją,
  • nauczycielska.
osoba odwiedzająca galerię sztuki
Na Uniwersytecie Śląskim możesz wybrać także inny kierunek związany z historią, na przykład historię sztuki. Źródło: Visual Hunt

Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat studiów, takich jak warunki przyjęcia na studia, zatrudnienie, stowarzyszeń studentów, wykładowców, opłat za studia niestacjonarne, stypendium, kół naukowych, dni otwartych, życia na głównym kampusie uniwersytetu, wyników egzaminów, materiałów szkoleniowych, list lektur, szczegółów dotyczących harmonogramu akademickiego i sylabusów lub bycia zagranicznym studentem na polskiej uczelni, to skontaktuj się z dziekanatem wydziału na uczelni, która Cię interesuje, a następnie zapoznaj się z witrynami internetowymi swoich wydziałów lub skontaktuj się z zespołem rekrutacyjnym w sprawie pytań.

Alternatywnie, w przypadku opcji dostępnych na innych uniwersytetach, dlaczego nie rozważyć wyszukania w Google według przedmiotów i kursów badawczych, które odpowiadają Twoim kryteriom?

Dowiedz się, gdzie możesz studiować historię w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie lub Poznaniu.

Prywatne zajęcia z historii

Jeśli poprzednia opcja Ci się nie podoba, wypróbuj Superprof, naszą platformę internetową, która łączy uczniów z korepetytorami. Obecnie na całym świecie mamy ponad sześciu i pół miliona wykładowców, którzy oferują naukę z ponad tysiąca przedmiotów. Oczywiście historia jest jedną z nich.

Jeśli chcesz, aby Twoje opłaty za zajęcia były dostosowane odpowiednio do Twojego budżetu - z jakiegokolwiek powodu, przykładowo szukasz pomocy w przygotowaniu do matury lub dla osobistej przyjemności - nie ma powodu, aby nie sprawdzić Superprof. A kiedy już skończysz z historią, przejdź do innej dyscypliny!

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Historia ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.