Obecnie się uczysz, ale co dalej?

Po ukończeniu szkoły średniej i ogółem obowiązkowej edukacji Twoje życie jest w Twoich rękach i to od Ciebie zależy, jak będziesz podejmować te wszystkie ważne decyzje dotyczące tego, co będziesz robić ze swoim czasem. Czy po zdaniu matury i uzyskaniu świadectwa dojrzałości będziesz szukać stażu czy pracy na pełen etat? A może będziesz kontynuować naukę na uczelni wyższej, ubiegając się o stypendium lub wyjazd by uczyć się w placówce edukacyjnej za granicą? Niezależnie od wybranej ścieżki, możesz stanąć przed ogromnymi dylematami do rozważenia, takimi jak stypendia, kredyty, urlopy dziekańskie, terminy przyjęć, zakwaterowanie, potencjał pracy itp.

Jeśli chcesz zajmować się historią i zastanawiasz się, co jeszcze mógłbyś z nią zrobić, pozwól nam opowiedzieć Ci trochę więcej o stopniach naukowych takich jak licencjat, szczególnie tych oferowanych w zasięgu Wrocławia.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksander
5
5 (2 oceny)
Aleksander
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (2 oceny)
Karol
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksander
5
5 (2 oceny)
Aleksander
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (2 oceny)
Karol
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego warto studiować historię?

Jesteśmy pewni, że zgodzisz się, że historia to fascynujący i satysfakcjonujący przedmiot do studiowania, ale oferuje również szereg innych pozytywnych aspektów, które mogą Ci pomóc w życiu.

Niezależnie od rodzaju studiów z historii, na które aplikujesz, lub wybranej specyfikacji, każdy akademicki stopień naukowy oferuje szeroki zakres przechodnich umiejętności. Na przykład wykłady, seminaria, konferencje i pisanie pracy dyplomowej mają zachęcić Cię do poszerzenia umiejętności komunikacji zawodowej (zarówno pisemnej, jak i ustnej), podczas gdy wymagania badawcze studiów będą wymagały nabycia ogólnych umiejętności informatycznych.

W dziedzinie badań bez wątpienia zdobędziesz wybitne niezależne umiejętności badawcze i poprawisz swoją zdolność do krytycznego myślenia i analizowania historycznych tekstów i źródeł pod kątem rzetelności i innych aspektów. Oprócz nowo odkrytych możliwości drążenia tematu od źródła, będziesz także silnym obrońcą i dyskutantem oraz będziesz w stanie wykorzystać całą swoją wiedzę, aby udzielać klarownych odpowiedzi.

Dla kandydata te podstawowe umiejętności będą kluczem do znalezienia pracy odpowiadającej Twojemu wykształceniu.

Ścieżki kariery dla absolwentów historii

Podczas gdy niektóre z oczywistych zawodów historyka to praca dydaktyczna lub praca w muzeach, w tym praca kustosza, przewodnika lub eksperta w jakiejś konkretnej dziedzinie, istnieją inne stanowiska, do których absolwent studiów podyplomowych z historii może się dobrze nadawać:

 • Praca w archeologii i archiwistyce
 • Praca w mediach i dziennikarstwie
 • Praca w marketingu, reklamie i public relations
 • Inne branże zawodowe, które mogą zainteresować historyków, to prawo, biznes i finanse czy politologia.

Ukończenie studiów pierwszego stopnia z historii może poprowadzić Cię, przykładowo w kierunku kryminologii, psychologii, socjologii, pracy społecznej, sztukach kreatywnych, jako badacz lub może okazać się katapultą do uzyskania stopnia magistra, a następnie doktoratu w historii. Tak czy inaczej, wybranie studiowania historii w ramach dalszej edukacji z pewnością pomoże Ci dążyć do doskonałości akademickiej i poprawić swoje szanse na zatrudnienie.

Przeczytaj nasze posty na temat wyszukiwania studiów na kierunku historia w Lublinie, Katowicach lub Łodzi. Weź też pod uwagę korepetycje z historii, aby ułatwić naukę.

luwr paryż francja
Jako absolwent historii możesz znaleźć pracę w czołowym muzeum, takim jak Luwr w Paryżu we Francji. Źródło: Unsplash

Poza karierą: dlaczego historię po prostu warto znać?

Tak, studiowanie historii jest świetne i masz w związku z tym wiele perspektyw zawodowych. Jednak studiowanie tego przedmiotu jest tak ważne z kilku innych powodów. Jeśli uczysz się tylko ze względu na swoją karierę, nigdy nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać wszystkich korzyści płynących z przedmiotu. Poznaj więc powody, dla których powinieneś być świadomy swojej historii, niezależnie od perspektyw zawodowych.

„Przeszłość nigdy nie jest martwa, nie jest nawet przeszłością”.

Amerykański pisarz William Faulkner napisał to w jednej ze swoich powieści „Requiem dla zakonnicy”, w której skutki przeszłej traumy rozgrywają się w umyśle i działaniach kobiecego umysłu.

Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ znajomość historii daje wgląd w teraźniejszość. Nie trzeba uważać, że rzeczy, które wydarzyły się „w przeszłości”, są hermetycznie odcięte od życia, jakim żyjemy dzisiaj. Historia wpływa raczej na wszystko, czym żyjemy - od społeczeństwa, polityki i nauki po naszą kulturę i język, którym mówimy.

Pomyśl o sprawie zwanej „Brexitem”, która w chwili pisania tego tekstu wciąż jest przedmiotem wielu dyskusji we współczesnym dyskursie brytyjskim. To, co wydaje się być prostym pytaniem, czy warto było opuścić blok handlowy, ujawniło masowy przewrót kulturowy, prawdziwy zbiorowy dramat. A dlaczego tak się dzieje?

To dlatego, że ta akcja opuszczenia Unii to nie tylko opuszczenie bloku handlowego. Nieuchronnie rodzi to pytania o to, kim Brytyjczycy są jako naród - w tym sensie, że ten spór budzi od dawna ukryte problemy związane z granicą irlandzko-północnoirlandzką - a także pytania o wartości, ambicje i przeszłość. Podczas gdy pierwsza kwestia ponownie wywołuje problem trwający zaledwie kilka dziesięcioleci, druga dotyczy obaw, które istnieją od stuleci.

I rzeczywiście, aby zrozumieć ten kryzys polityczny, absolutnie konieczne jest wyczucie historii, która go motywuje. Nawet w tym małym przykładzie przeszłość absolutnie nie jest tylko przeszłością.

„Lud, który pielęgnuje swoje wspomnienia, śpi snem lwa”.

Giuseppe Mazzini, włoski rewolucjonista, polityk i dziennikarz napisał to w latach dwudziestych XIX wieku. Co miał przez to na myśli?

Cóż, jak powiedzieliśmy, Mazzini był rewolucjonistą - a to zostało napisane w szczególnie rewolucyjnym momencie. W sensie, sugeruje ludziom, że poczucie historii jest niezbędne dla zachowania ich władzy politycznej. Chodzi mu o to, że znajomość historii jest niezbędnym antidotum na ucisk polityczny.

Choć brzmi to trochę wzniośle, warto zwrócić szczególną uwagę na słowa: wiedza to potęga, jak powiedział Francis Bacon, a znajomość historii jest jedną z tych rzeczy, które zmieniają człowieka w obywatela, kogoś, kto jest wystarczająco poinformowany, aby głosować, wnosić wkład w społeczeństwo, uznawać konsekwencje decyzji politycznych.

„Historia się powtarza, najpierw jako tragedia, potem jako farsa”.

Większość ludzi zna ten cytat Karola Marksa, filozofa, ekonomisty i historyka - i tak powinno być. Cytat ten odnosi się do tendencji do powtarzania się rzeczy. Znajomość historii może temu zapobiec.

Dlaczego? Ponieważ możesz zrozumieć, dlaczego pewne rzeczy się zdarzają, jak sobie z nimi radzić, kiedy się już zdarzą i jakie mogą być ich rezultaty.

W dzisiejszych czasach toczy się wiele dyskusji na temat idei narodzin faszyzmu - z dużą nieufnością do polityków, widocznym wzrostem rasizmu i otwartością na autorytaryzm. Ale patrząc na historię wiemy, jakie będą tego konsekwencje - i nie są one pozytywne czy optymistyczne. Świadomość tego może ostrzec ludzi o niebezpieczeństwach związanych powtórzeniem się poszczególnych zdarzeń. Warto wybrać korepetycje z historii, aby mieć lepszy wgląd w sytuację polityczną.

Zalety studiowania we Wrocławiu

Wrocław to największy ośrodek akademicki w południowo-zachodniej Polsce. Co roku studiuje tutaj ponad 110 tysięcy studentek i studentów, a mury uczelni opuszcza około 30 tysięcy absolwentów i absolwentek. Znajdziesz tutaj interesująca ofertę studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich, podyplomowych – około 230 kierunków studiów.

świecące neony w alejkach wrocławia
Wrocław od lat jest wysoko oceniany jako doskonałe miejsce do pracy, życia i nauki. Źródło: Unsplash

Na uczelniach funkcjonują nowoczesne laboratoria, m.in. na trzech campusach uczelni publicznych nieopodal Placu Grunwaldzkiego. Wrocław o dobre miejsce do studiowania także z punktu widzenia absolwenta studiów. W stolicy województwa dolnośląskiego funkcjonuje około 120 tys. pracodawców.

Podczas studiowania we Wrocławiu nie będziesz narzekać na nudę po zajęciach. Spędzać czas i wypoczywać na łonie natury. To nie tylko 3 duże ogrody (Japoński, Botaniczny, Zoologiczny) i 45 parków, m.in. Tysiąclecia, Szczytnicki, Zachodni, Grabiszyński. To również 10 lasów na terenie miasta lub wkraczających w jego granice, m.in. Mokrzański, Rędziński, Ratyński, Strachociński, Osobowicki.

Wrocław jest miastem uważanym, za jedno z najbardziej przyjaznych dla rowerzystów korzystających z własnych i miejskich rowerów. Sieć tras rowerowych liczy około 1100 km dróg dla rowerów, tras po wałach przeciwpowodziowych, ścieżek w parkach. Na rowerzystów czeka też około 9200 miejsc postojowych i 20 stacji naprawczych.

Wrocławskie atrakcje dla studentów związane są także z kulturą i życiem towarzyskim. Działa tutaj 20 teatrów i scen teatralnych, a w multipleksach i kinach studyjnych – około 40 sal kinowych. Co roku dobywa się sporo koncertów, imprez, wystaw i festiwali – zwłaszcza w sezonie letnim. Cały rok działa około 100 pubów i klubów muzycznych i drugie tyle restauracji, barów i kawiarni.

Akademicki region dolnośląski to jednak nie tylko sam Wrocław, ale i uczelnie w innych miejscowościach regionu, w tym w Głogowie, Jeleniej Górze, Kłodzku, Legnicy i Polkowicach, Świdnicy, Wałbrzychu. One także oferujące ciekawą ofertę edukacyjną.

Sprawdź jakie zalety niesie ze sobą studiowanie w Warszawie, Krakowie, Poznaniu lub Gdańsku.

Kierunki studiów historycznych we Wrocławiu

Na studiach historycznych organizowany jest konkurs świadectw, który wyłania najlepszych kandydatów, posiadających wspaniałe świadectwa maturalne z wynikami ponad przeciętnymi. Jeśli rzeczywiście chcesz dostać się na studia historyczne we Wrocławiu, to przyłóż się do nauki historii, języka polskiego, języka obcego i matematyki lub geografii. To te przedmioty królują w rekrutacji na studia historyczne, które szczerze polecamy dla wszystkich adeptów wiedzy o przeszłości i teraźniejszości.

Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

Uniwersytet Wrocławski we wszystkich swoich działaniach opiera się na dwóch podstawowych wartościach: prawdzie oraz wolności wyrażania poglądów. Europejski charakter uczelni otwartej i tolerancyjnej podkreśla jej położenie geograficzne i kulturowe – na pograniczu polskim, czeskim i niemieckim.

Na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego można podjąć studia wiążące się z historią na takich kierunkach jak:

Studia I stopnia:

 • Archeologia
 • Etnologia i antropologia kulturowa
 • Historia
  • specjalności:
   - amerykanistyka
   - archiwistyka i zarządzanie dokumentacją
   - dokumentalistyka konserwatorska
   - nauczycielska
   - regionalistyka
 • Militarioznawstwo
 • Dziedzictwo kultury materialnej
 • Historia sztuki
 • Kulturoznawstwo
 • European Cultures (w języku angielskim)

Studia II stopnia:

 • Archeologia
 • Etnologia i antropologia kulturowa
 • Historia
  • specjalności:
   - archiwistyka i zarządzanie dokumentacją
   - dokumentalistyka konserwatorska
   - nauczycielska
   - regionalistyka
 • Historia w przestrzeni publicznej
 • Historia sztuki
 • Kulturoznawstwo
 • Public history (w języku angielskim)
inscenizacja wojny secesyjnej w usa
Jako student historii będziesz miał szansę uczyć się o ważnych wojnach domowych i rewolucjach. Źródło: Unsplash

Misją Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego jest:

 • wspieranie racjonalnego poszukiwania prawdy o przeszłości człowieka, oraz psychologicznych i kulturowych uwarunkowaniach jego aktywności, rozwoju i edukacji;
 • przekazywanie wiedzy w określonym wyżej zakresie, a także
 • współudział w kształtowaniu kultury dla wsparcia zrównoważonego rozwoju społecznego.

Podstawowymi wartościami realizowanymi w toku badań i kształcenia na Wydziale, niezależnie od uwarunkowań zewnętrznych, są:

 • wolność w zakresie prowadzonych badań;
 • wolność w zakresie ekspresji poglądów oraz nauczania wyników badań, nie ograniczona względami politycznymi lub religijnymi;
 • kształcenie w duchu humanistycznym, w celu rozwijania umiejętności krytycznej oceny rzeczywistości, otwartości i odpowiedzialności wobec społeczeństwa.

W celu realizacji tych wartości Wydział:

 • wspiera najwyższej jakości badania, indywidualne i zespołowe, interdyscyplinarne i międzynarodowe;
 • zapewnia najwyższej jakości kadrę naukowo-dydaktyczną, troszcząc się o zagwarantowanie jej właściwych warunków dla jej rozwoju;
 • prowadzi kształcenie poprzez bliski kontakt studentów z aktywnymi, najwyższej klasy badaczami, podkreślając znaczenie jedności nauki i kształcenia;
 • aktywnie angażuje się w życie społeczne i kulturalne społeczności regionalnej, narodowej i światowej w celu promowania podstawowych wartości pielęgnowanych przez społeczność Wydziału i całego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prywatne zajęcia z historii

Jeśli poprzednia opcja Ci się nie podoba, wypróbuj Superprof, naszą platformę internetową, która łączy uczniów z korepetytorami. Obecnie na całym świecie mamy ponad sześciu i pół miliona wykładowców, którzy oferują naukę z ponad tysiąca przedmiotów. Oczywiście historia jest jedną z nich.

Jeśli chcesz, aby Twoje opłaty za zajęcia były dostosowane odpowiednio do Twojego budżetu - z jakiegokolwiek powodu, przykładowo szukasz pomocy w przygotowaniu do matury lub dla osobistej przyjemności - nie ma powodu, aby nie sprawdzić Superprof. Wpisz w wyszukiwarkę Superprof korepetycje historia i dowiedz się więcej. A kiedy już skończysz z historią, przejdź do innej dyscypliny!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.