Czy jesteś zainteresowany studiowaniem historii na studiach licencjackich? Czy jesteś chcesz kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia? Może jesteś uczniem liceum i potrzebujesz dodatkowych zajęć powtórkowych przed egzaminem maturalnym. Niezależnie od Twojego stosunku do historii, znajdziesz tutaj zajęcia, które będą Ci odpowiadać.

Jak można się domyślić, w tym artykule przyjrzymy się studiom oferowanym w cudownym mieście, Poznaniu.

mural w poznaniu
Chociaż wydarzenia historyczne są oparte na faktach, nie wszystkie kierunki studiów historycznych są takie same i obejmują dokładnie tę samą treść. Źródło: Visual Hunt

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oferuje pierwszorzędne kierunki, a także doskonałe programy studiów i kursy doszkalające. Ale miłą rzeczą w Poznaniu jest to, że ma to wszystko, a jednocześnie oferuje silną scenę kulturalną, własną wyjątkową historię i wiele wspaniałych atrakcji, które można zobaczyć lub wziąć w nich udział. Zobaczmy więc, co miasto ma do zaoferowania.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Karol
5
5 (18 oceny)
Karol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (11 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (10 oceny)
Bartłomiej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ellen
5
5 (4 oceny)
Ellen
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (18 oceny)
Karol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (11 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (10 oceny)
Bartłomiej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ellen
5
5 (4 oceny)
Ellen
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego warto studiować historię?

Jesteśmy pewni, że zgodzisz się, że historia to fascynujący i satysfakcjonujący przedmiot do studiowania, ale oferuje również szereg innych pozytywnych aspektów, które mogą Ci pomóc w życiu.

Niezależnie od rodzaju studiów z historii, na które aplikujesz, lub wybranej specyfikacji, każdy akademicki stopień naukowy oferuje szeroki zakres przechodnich umiejętności. Na przykład wykłady, seminaria, konferencje i pisanie pracy dyplomowej mają zachęcić Cię do poszerzenia umiejętności komunikacji zawodowej (zarówno pisemnej, jak i ustnej), podczas gdy wymagania badawcze studiów będą wymagały nabycia ogólnych umiejętności informatycznych. Dodatkowo zyskasz nieskazitelną koncentrację!

W dziedzinie badań bez wątpienia zdobędziesz wybitne niezależne umiejętności badawcze i poprawisz swoją zdolność do krytycznego myślenia i analizowania historycznych tekstów i źródeł pod kątem rzetelności i innych aspektów. Oprócz nowo odkrytych możliwości drążenia tematu od źródła, będziesz także silnym obrońcą i dyskutantem oraz będziesz w stanie wykorzystać całą swoją wiedzę, aby udzielać klarownych odpowiedzi.

Możesz zdecydować się na uzyskanie tytułu licencjata z historii sztuki lub z historii. Możesz znaleźć się w określonej dziedzinie lub wieku, takim jak historia średniowiecza, historia europejska, historia Ameryki Łacińskiej, historia Egiptu, historia rzymska, Na przykład historia środowiska lub badania muzealne. A jeśli kochasz wszystkie wydarzenia historyczne, możesz skończyć na kierunku historia, kontynuując naukę i zyskując magistra lub doktora z konkretnej dziedziny.

Podstawowe umiejętności, które zdobędziesz podczas tych studiów, będą kluczem do poprawy Twoich szans na zatrudnienie, ułatwiając Ci w ten sposób znalezienie pracy związanej z programem studiów.

Ścieżki kariery dla absolwentów historii

Podczas gdy niektóre z oczywistych zawodów historyka to praca dydaktyczna lub praca w muzeach, w tym praca kustosza, przewodnika lub eksperta w jakiejś konkretnej dziedzinie, istnieją inne stanowiska, do których absolwent studiów podyplomowych z historii może się dobrze nadawać:

 • Praca w archeologii i archiwistyce
 • Praca w mediach i dziennikarstwie
 • Praca w marketingu, reklamie i public relations
 • Inne branże zawodowe, które mogą zainteresować historyków, to prawo, biznes i finanse czy politologia.
atrybuty sędziego młotek i kodeksy prawne
Znajomość historii jest także przydatna na studiach prawniczych. Źródło: Visual Hunt

Ukończenie studiów pierwszego stopnia z historii może poprowadzić Cię, przykładowo w kierunku kryminologii, psychologii, socjologii, pracy społecznej, sztukach kreatywnych, jako badacz lub może okazać się katapultą do uzyskania stopnia magistra, a następnie doktoratu w historii. Tak czy inaczej, wybranie studiowania historii w ramach dalszej edukacji z pewnością pomoże Ci dążyć do doskonałości akademickiej i poprawić swoje szanse na zatrudnienie.

To powiedziawszy, tylko dlatego, że studiujesz historię, nie oznacza, że musisz podjąć któryś z tych zawodów.

Wiele osób wybiera ten przedmiot po prostu dlatego, że lubią się go uczyć i nie wiedzą, co chcą robić ze swoim życiem po ukończeniu edukacji, wybierając ostatecznie zupełnie inną karierę.

Weźmy na przykład kilku celebrytów, którzy studiowali historię, ale potem ich życie potoczyło się inaczej, jak Jonathan Ross, Steve Carell i Sacha Baron Cohen. Słynna piosenkarka Shakira przerwała kiedyś trasę, by przez miesiąc studiować historię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, przebrana za chłopca, żeby nikt jej nie rozpoznał! To pokazuje, że historia jest tematem, który interesuje nawet niektóre z najwybitniejszych osobistości naszych czasów.

Przeczytaj nasze posty na temat wyszukiwania studiów na kierunku historia w Lublinie, Katowicach lub Łodzi.

Zalety studiowania w Poznaniu

Poznań to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Co roku studiuje tutaj blisko 112 tysięcy studentów, a mury uczelni opuszcza ponad 30 tys. absolwentów i absolwentek. Znajdziesz tutaj szeroką ofertę studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich, podyplomowych – łącznie ponad 230 kierunków studiów.

Poznańskie uczelnie mają dobrą infrastrukturę, wyróżniają się dwa campusy uniwersyteckie Morasko i politechniczne Piotrowo. Poznań to dobre miejsce do studiowania także z punktu widzenia absolwenta. Około 114 tys. firm oferuje pracę, a poziom bezrobocia od lat jest jednym z najniższych w kraju.

W Poznaniu żacy bez trudu dostają się na praktyki i staże w renomowanych przedsiębiorstwach. Dzięki temu otrzymanie wymarzonej posady tuż po studiach jest o wiele łatwiejsze – znika problem z brakiem doświadczenia zawodowego, co dla absolwenta na początku kariery jest ogromnym ułatwieniem. Ponadto osoby, które ukończyły poznańskie szkoły wyższe, mogą liczyć na zarobki znacznie wyższe niż w innych częściach kraju. Nierzadko już na starcie otrzymują pensje sięgające poziomu średniej krajowej, a po kilku latach – są nagradzane podwyżkami.

Podczas studiowania w Poznaniu nie będziesz narzekać na nudę po zajęciach. Aktywnie spędzać czas i wypoczywać na łonie natury możesz na terenach zielonych, które zajmują jedną trzecią obszaru miasta. To nie tylko kompleks rekreacyjny Malta z jeziorem i sztucznym stokiem narciarskim, także ponad 40 małych i dużych parków na terenie miasta.

Poznań jest miastem coraz bardziej przyjaznym dla rowerzystów korzystających z własnych i miejskich rowerów. Poznańskie atrakcje dla studentów związane są także z kulturą i życiem towarzyskim. Co roku dobywa się mnóstwo koncertów, imprez, wystaw i festiwal. Działa tu kilkanaście scen teatralnych, kin studyjnych i multipleksów, blisko 100 pubów i klubów muzycznych, dziesiątki restauracji, barów i kawiarni.

Akademicka Wielkopolska to jednak nie tylko Poznań. Państwowe i prywatne uczelnie działają także w innych miastach – przede wszystkim Gnieźnie, Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile. Studia wybrało tam około 11 tys. osób. Poza stolicą regionu możesz znaleźć wiele interesujących kierunków studiów, studia poza Poznaniem mogą być ciekawą alternatywą, dającą spore możliwości rozwoju.

zupa podana z liściach kapusty z pieczywem czosnkowym i piwem
Studiując w Poznaniu, powinieneś zajrzeć do różnych restauracji i przekonać się o wyśmienitym smaku tamtejszych potraw. Źródlo: Visual Hunt

Studiowanie historii w Poznaniu

Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza powstał 1 października 2019 roku na bazie działającego od 1956 roku Instytutu Historii oraz istniejącego od 1991 roku Instytutu Wschodniego. Nowy Wydział obejmuje 19 jednostek naukowych (katedra, 11 zakładów i 7 pracowni).

Wydział Historii oferuje studia licencjackie i magisterskie. Badania naukowe pracowników dotyczą pradziejowych, historycznych i współczesnych procesów społeczno-kulturowych. Niektóre zajęcia na wydziale oferowane są w języku angielskim. Istotną częścią procesu kształcenia są praktyki terenowe i objazdy naukowe oraz ścisła współpraca z placówkami artystycznymi, muzealnymi i archiwalnymi. Organizowane są także praktyki i staże w instytucjach samorządowych czy lokalnych mediach.

Historia to kierunek z możliwością wyboru specjalności lub studiowania historii ogólnej bez specjalności. Oferujemy szeroki zakres zajęć ogólnohistorycznych, specjalistycznych ścieżek międzyprzedmiotowych i wykładów monograficznych. Dużą pulę zajęć znajdujących się w ofercie programu kierunku, wybierają studenci. Mogą oni zdecydować, które przedmioty z oferty będą przez nich zaliczane. Na ostatnim roku studiów studenci/ki wybierają seminarium licencjackie, podczas którego przygotowują pracę dyplomową. Elastyczny i urozmaicony program nauczania stwarza możliwość poszerzania zainteresowań historycznych i poznania dziejów w różnorakich aspektach i z różnych perspektyw.

Studia licencjackie (I stopnia):

 • Historia bez specjalności lub ze specjalnościami: Nauczycielska, Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, Mediewistyka, Historia wojskowości, Polityka i media w dziejach
 • Gospodarka i ekonomia w dziejach
 • Wschodoznawstwo
 • Humanistyka w szkole. Polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie
 • Liberal Art And Sciences

Studia magisterskie (II stopnia):

 • Historia bez specjalności lub ze specjalnościami: Nauczycielska, Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, Mediewistyka, Historia wojskowości, Polityka i media w dziejach, Kultura klasyczna
 • Gospodarka i ekonomia w dziejach
 • Wschodoznawstwo
 • Humanistyka w szkole. Polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie

Możesz jednak rozważyć studia również w następujących miejscach:

Korepetycje z historii z Superprof

Jeśli żaden z tych kierunków nie przypadnie Ci do gustu, zawsze możesz polegać na Superprof, który zapewni naukę, której potrzebujesz.
Superprof to platforma internetowa łącząca studentów z prywatnymi nauczycielami. Obecnie w naszej witrynie znajduje się ponad sześć milionów wykładowców z całego świata - uczących ponad tysiąca przedmiotów, od treningu osobistego po puzon, od gotowania po chemię. Oczywiście jest też historia.
Zaletą korepetycji jest to, że są one całkowicie elastyczne i dostosowane do Ciebie. Jeśli masz problem ze znalezieniem w tygodniu chwili na lekcję, Twój osobisty nauczyciel pomoże Ci w tym. Jeśli chcesz poświęcić nieokreśloną liczbę godzin na jeden konkretny temat, ale czujesz, że jesteś dość dobry w większości innych działów, Twój nauczyciel dostosuje zajęcia w taki sposób, by Ci odpowiadały.
Nie musisz już na lekcjach śledzić wszystkiego o czym mówi Twój nauczyciel. Nie musisz też gorączkowo nadrabiać zaległości, gdy próbujesz dowiedzieć się, co się dzieje. Prywatny nauczyciel będzie działał w tempie, jakiego potrzebujesz.
Daj się uczyć uczonemu, absolwentowi lub pasjonatowi, znajdź korepetycje z historii na Superprof - a kiedy skończysz historię, przejdź do zupełnie innego przedmiotu! Jest ich mnóstwo.
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.