Według statystyk rekordowa liczba uczniów aplikuje na uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości akademickiej i spodziewamy się, że jest to trend rekrutacji, który będzie kontynuowany w przyszłości, ponieważ pracodawcy zaczynają oczekiwać tylko najlepiej wykształconych pracowników. Chociaż ci, którzy nie ubiegają się o tytuł i nie zdobywają dyplomu, niekoniecznie muszą zapomnieć o swoim wymarzonym zawodzie. Niemniej, faktem jest, że znacznie trudniej będzie im konkurować z wykształconymi rówieśnikami.

Jednak nie jest to tak proste, jak posiadanie tytułu licencjata. Nie możesz po prostu spędzić trzech lat na uczelni wyższej i oczekiwać, że będziesz mieć prawo do podjęcia wymarzonej pracy. Wszystko zależy od tego, czy wybierzesz właściwy kierunek dla siebie i swoich zainteresowań. Jednak ukończenie pierwszego stopnia nie zaszkodzi!

Podczas gdy większość uniwersytetów w kraju oferuje stopień naukowy z historii, to nie oznacza, że wszystkie te kierunki i ich programy są takie same, więc mądrze jest zbadać zawartość każdego z nich przed złożeniem wniosku lub osiedleniem się w jakimś miejscu.

Doradca ds. dalszej edukacji lub kariery w Twojej instytucji może udzielić Ci wskazówek dotyczących procesów rekrutacyjnych, niezależnie od tego, czy jesteś obywatelem Polski, czy studentem zagranicznym, przygotowując Cię do nadchodzącego roku akademickiego. Pamiętaj, że mogą również doradzić Ci w innych sprawach (więc przygotuj pytania) takich jak stypendia, pisanie pracy dyplomowej i czesne, rankingi uniwersyteckie, certyfikacja, koła naukowe lub studiowanie w niepełnym wymiarze godzin, kształcenie na odległość i możliwości zatrudnienia. Targi uniwersyteckie są również dobrym miejscem, aby odkryć te prestiżowe instytucje z programami studiów uznawanymi za jedne z najlepszych polskich uniwersytetów.

Wiele uniwersytetów w Krakowie lub w jego okolicach oferuje wysokiej jakości studia z historii i historii sztuki, a teraz powiemy Ci trochę więcej o tych studiach i ofercie dla studentów takich jak Ty.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (6 oceny)
Arkadiusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (6 oceny)
Arkadiusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Korzyści ze studiowania historii

Jesteśmy pewni, że zgodzisz się, że historia jest fascynującym i satysfakcjonującym przedmiotem studiów, ale dyscyplina ta oferuje również szereg umiejętności zawodowych, które mogą Ci pomóc w życiu.

dyskutujące o czymś 3 kobiety siedzące na kanapie oraz przysłuchujący się temu mężczyzna
Studia historyczne mogą ukształtować Cię w wszechstronnego studenta, który jest dobrym czytelnikiem, dyskutantem, krytycznym myślicielem i nie tylko... Źródło: Visual Hunt

Dyplom z historii rozwija krytyczne myślenie i umiejętności analityczne, w tym wyobraźnię i rozwiązywanie problemów. Przy wielu potrzebnych badaniach, szczególnie w przypadku końcowej pracy dyplomowej lub obrony, nauczysz się być niezależny i będziesz zmuszony efektywnie zarządzać swoim czasem i priorytetami, a także prowadzić niezależne badania.

Ponadto rozwiniesz umiejętność konstruowania mocnych argumentów i przekazywania wyników w jasny i przekonujący sposób, zarówno na piśmie, jak i osobiście.

Zdobędziesz także zdolność obiektywnego myślenia i podejścia do problemów z otwartym umysłem, z lepszym zrozumieniem różnych czynników, które wpływają na cywilizacje i jednostki w społeczeństwie.

Podstawowa wiedza i umiejętności, które zdobędziesz podczas dowolnych studiów w zakresie nauk społecznych lub badań, będą kluczowe dla znalezienia pracy związanej z Twoją specjalizacją.

Ścieżki kariery dla zainteresowanych nauką historii

Podczas gdy niektóre z oczywistych zawodów historyka to praca dydaktyczna lub praca w muzeach, w tym praca kustosza, przewodnika lub eksperta w jakiejś konkretnej dziedzinie, istnieją inne stanowiska, do których absolwent studiów podyplomowych z historii może się dobrze nadawać:

  • Praca w archeologii i archiwistyce
  • Praca w mediach i dziennikarstwie
  • Praca w marketingu, reklamie i public relations
  • Inne branże zawodowe, które mogą zainteresować historyków, to prawo, biznes i finanse czy politologia.

To powiedziawszy, tylko dlatego, że studiujesz historię, nie oznacza, że musisz podjąć jeden z tych zawodów. Twoje szanse na zatrudnienie wzrosną po prostu dzięki umieszczeniu w CV tytułu licencjata, magistra, doktora lub profesora.

Wiele osób wybiera ten przedmiot po prostu dlatego, że lubią się go uczyć i nie wiedzą, co chcą robić ze swoim życiem po ukończeniu edukacji, co sprawia, że ostatecznie pracują w zupełnie innym zawodzie.

Przeczytaj nasze posty na temat studiowania historii w Lublinie, Katowicach lub Łodzi.

Zalety studiowania w Krakowie

Kraków to największy ośrodek akademicki południowej Polski. Co roku studiuje tutaj ponad 135 tysięcy studentek i studentów, a mury uczelni opuszcza około 40 tysięcy absolwentów i absolwentek. Znajdziesz tutaj interesująca ofertę studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich, podyplomowych – ponad 230 kierunków studiów.

Kraków o dobre miejsce do studiowania także z punktu widzenia absolwenta studiów. W Krakowie funkcjonuje około 150 tys, pracodawców. Podczas studiowania w Krakowie nie będziesz narzekać na nudę po zajęciach. Spędzać czas i wypoczywać na łonie natury możesz w terenach zielonych, m.in. w miejskich parkach i okolicznych lasach.

stary rynek w Krakowie wieczorową porą
Nocne życie w Krakowie jest warte zobaczenia - gdziekolwiek się wybierasz, poczujesz młodość. Źródło: Visual Hunt

Warto zwrócić uwagę oczywiście na krakowskie planty, ale i na Las Wolski, Błonia, Park Jordana, okolice kopców krakowskich – Krakusa, Wandy, Kościuszki i Piłsudskiego, Ogród Botaniczny, Park Lotników Polskich. Wiele atrakcji czeka na miłośników wspinaczki skałkowej – na terenie Jury Krakowsko-Cżęstochowskiej, ale i w granicach miasta – na Zakrzówku, Krzemionkach oraz Libanie.

Kraków jest miastem coraz bardziej przyjaznym dla rowerzystów korzystających z własnych i miejskich rowerów – w sumie ponad 165 km tras. Krakowskie atrakcje dla studentów związane są także z kulturą i życiem towarzyskim. Co roku dobywa się mnóstwo koncertów, imprez, wystaw i festiwali – zwłaszcza w sezonie letnim. Cały rok działa ponad 100 pubów i klubów muzycznych,i drugie tyle restauracji, barów i kawiarni.

Akademicka Małopolska to jednak nie tylko Kraków, ale i uczelnie w innych miejscowościach regiony, w tym w Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie. One także oferujące ciekawą ofertę edukacyjną.

Opcje studiowania historii w Krakowie

Studia historyczne w Krakowie znajdziesz na wielu renomowanych uczelniach. Przede wszystkim bogatą ofertę prezentuje Wydział Historyczny najstarszej polskiej uczelni, to znaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego, który bardzo chętnie zajmuje się nauczaniem historyczno-humanistycznym. To tutaj znajdziesz między innymi archeologię, ochronę dóbr kultury czy studies in central and eastern europe: histories, cultures and societies, ale także wiele innych kierunków.

Oczywiście nie mniejsze znaczenie mają pozostałe krakowskie uczelnie. Na Uniwersytecie Pedagogicznym znajdziesz turystykę historyczną i dziedzictwo kulturowe oraz historię, po której możesz także nauczać w szkole dzięki zdobytym uprawnieniom pedagogicznym.

Techniczna uczelnia, którą jest Akademia Górniczo-Hutnicza, oferuje edukację w zakresie kulturoznawstwa, natomiast Uniwersytet Papieski Jana Pawła II nauczanie w zakresie historii oraz historii sztuki. Każda z placówek akademickich ma unikatowy charakter i przedstawia oryginalne programy kształcenia, które z pewnością przełożą się na zdobywaną wiedzę i umiejętności.

Uniwersytet Jagielloński

Na studiach dziennych I i II stopnia na kierunku historia wykłada ponad 70 uczonych. Zajęcia prowadzone są łącznie w ramach siedmiu specjalizacji/specjalności. Na specjalizacji nauczycielskiej (stopień I i II) kształci się przyszłych nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Specjalizacja archiwistyka oraz zarządzanie dokumentacją przygotowują do pracy w różnego typu archiwach. Specjalność antropologia historyczna (stopień I i II) oferuje studentom wiedzę, umiejętności i kompetencje przydatne w różnych dziedzinach obecności historii w sferze społecznej. Specjalizacja edytorska pozwala na zdobywanie wiedzy z zakresu edycji tekstów historycznych.

elegancko ubrany mężczyzna siedzący na schodach z laptopem
Wiele kierunków studiów licencjackich przygotuje Cię do życia po uzyskaniu dyplomu. Źródło: Visual Hunt

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

W trakcie studiów przyszły absolwent otrzymuje możliwość kształcenia historycznego na najwyższym poziomie dzięki kadrze doświadczonych dydaktyków i naukowców. Dużą rolę odgrywa nacisk na osobisty rozwój studentów oraz zdobycie umiejętności potrzebnych na współczesnym rynku pracy nie tylko w zawodzie historyka. Dzięki współpracy uczelni z podmiotami polskimi i zagranicznymi przyszli historycy mają dostęp do państwowych i kościelnych archiwów, uczestniczą w pracach studenckich kół tematycznych, objazdach terenowych, konferencjach naukowych i spotkaniach z uznanymi badaczami oraz świadkami historii. W trakcie studiów proponujemy 5 (finansowanych przez uczelnię) krajowych i zagranicznych objazdów naukowych, dzięki którym student konfrontuje zdobywaną wiedzę z materialnym i duchowym dziedzictwem historycznym i kulturowym. Ma on również możliwość poszerzenia podjętych na UPJPII studiów historycznych na innych zaprzyjaźnionych uniwersytetach w ramach programu Erasmus. W trakcie kształcenia zajęcia z języków obcych nowożytnych prowadzone są na poziomie B2 i C1.

Nowoczesny program studiów umożliwia wybranie indywidualnej ścieżki kształcenia spośród 3 proponowanych specjalności (otwarcie danej specjalności zależne jest od odpowiedniego minimum deklaracji):

  • Historia Chrześcijaństwa
  • Europa Wschodnia
  • Historia Doktryn Politycznych i Prawnych

Studenci otrzymują specjalistyczne wykształcenie z wybranej epoki i zagadnienia pod okiem promotora na seminarium licencjackim, a następnie magisterskim. Po osiągnięciu magisterium istnieje możliwość dalszego rozwoju naukowego w Szkole Doktorskiej. Po ukończeniu Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego absolwenci historii otrzymują uprawnienia zawodowe do nauczania w szkole. Znajdują zatrudnienie jednak nie tylko w szkołach, ale również w muzeach, instytucjach nauki i kultury. Są pożądani przez prywatne firmy i przedsiębiorców ze względu na kompetencje, kreatywność i umiejętność szybkiego dostosowania się do specyfiki danej pracy.

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada wiedzę i umiejętności zależnie od wybranej przez siebie specjalizacji:

  • nauczycielska, specjalizacja: historia i wiedza o społeczeństwie w zakresie ukończonego kierunku i specjalności absolwent nauczycielskich studiów wyższych pierwszego stopnia posiada przygotowanie merytoryczne, psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne (teoretyczne i praktyczne) uprawniające do nauczania przedmiotów „historia”, „historia i społeczeństwo”, „wiedza o społeczeństwie” w szkole podstawowej.
  • antropologia historyczna – w zakresie ukończonego kierunku i specjalności absolwent posiada przygotowanie do podjęcia pracy w domach i centrach kultury, muzeach, skansenach, mediach ogólnokrajowych i samorządowych, stowarzyszeniach prowadzących działalność na rzecz rozwoju kultury i promujących wiedzę historyczną, w galeriach sztuki, salonach wystawowych.

Natomiast absolwent nauczycielskich studiów wyższych drugiego stopnia posiada przygotowanie merytoryczne, psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne (teoretyczne i praktyczne) uprawniające do nauczania przedmiotów: historia, wiedza o społeczeństwie w gimnazjum oraz historia, wiedza o społeczeństwie oraz historia i społeczeństwo w szkole ponadgimnazjalnej.

Oprócz studiów w Krakowie możesz również studiować historię w:

Inna dobrą opcją są korepetycje z historii na Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.