Jeśli obecnie uczysz się w szkole średniej i zaczynasz myśleć o tym, co Cię czeka dalej w zakresie szkolnictwa wyższego, pracy i życia w ogóle, to może nadszedł czas, aby zacząć poważnie myśleć o kolejnym możliwym kroku - studiach na uniwersytecie.

Jeśli zdajesz maturę w 2021 roku, aplikacje na studia bez wątpienia będą zaprzątać Twój umysł i wszystkich innych uczniów, ale przy tak wielu różnych kierunkach i lokalizacjach do wyboru, skąd możesz mieć pewność, że to są te właściwe? Pamiętaj, że możesz zapisać się na kilka kierunków na różnych uczelniach, składając podanie przez IRK oraz uiszczając opłatę rekrutacyjną, dzięki czemu możesz przekonać się gdzie się dostaniesz i co możesz studiować w przyszłości.

Jeśli już wiesz, że chcesz zostać studentem historii - super! Jeśli jesteś pewien, że chcesz studiować w stolicy - jeszcze lepiej! Pozwól nam poprowadzić Cię do jednych z najlepszych uczelni w Warszawie.

samolot polskich linii lotniczych lot
Jeśli Twoje torby są już spakowane na Twoją przygodę w Warszawie, pamiętaj, aby najpierw rozważyć kilka ważnych rzeczy. Źródło: Visual Hunt

Przeczytaj także nasze posty na temat studiowania historii w Lublinie, Katowicach lub Łodzi.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Karol
5
5 (20 oceny)
Karol
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (13 oceny)
Grzegorz
29 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (6 oceny)
Dominika
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ola
5
5 (5 oceny)
Ola
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (10 oceny)
Bartłomiej
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
45 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (20 oceny)
Karol
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (13 oceny)
Grzegorz
29 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (6 oceny)
Dominika
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ola
5
5 (5 oceny)
Ola
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (10 oceny)
Bartłomiej
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
45 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Korzyści ze studiowania historii

Jeśli wybrałeś już historię jako przedmiot na poziomie rozszerzonym, aby zdać z niego egzamin maturalny, z pewnością znasz już niektóre korzyści płynące z posiadania dyplomu z historii lub przynajmniej podoba Ci się to czego się będziesz uczyć.

Czy wiesz jednak, że niezależnie od rodzaju studiów historii, na który się zapisujesz, lub wybranej specyfikacji, każdy akademicki stopień naukowy z historii będzie oferował szeroki zakres przechodnich umiejętności? Na przykład wykłady, konferencje i ćwiczenia będą zachęcać Cię do poszerzenia umiejętności komunikacji zawodowej (zarówno pisemnej, jak i ustnej), podczas gdy wymagania dotyczące badań w ramach studiów lub koła naukowego będą wymagały nabycia ogólnych umiejętności informatycznych i analitycznych.

Na temat badań bez wątpienia zdobędziesz dogłębne akademickie umiejętności badawcze i poprawisz swoją zdolność do krytycznego myślenia i analizowania historycznych tekstów i źródeł pod kątem rzetelności i innych aspektów. Oprócz nowo odkrytych możliwości szukania informacji u źródła, będziesz także silnym obrońcą i dyskutantem oraz będziesz w stanie wykorzystać całą swoją wiedzę, aby udzielać odpowiedzi na poszczególne pytania.

Te podstawowe umiejętności w połączeniu z pasją do nauki i zaawansowaną wiedzą na tematy historyczne zapewnią Ci doskonałą pozycję, gdy będziesz ubiegać się w przyszłości o pracę.

Czy wiesz, że Kraków jest drugim co do wielkości miastem po Warszawie, oferującym kilka świetnych uczelni, na których możesz studiować kierunki zawiązane z historią?

Ścieżki kariery dla absolwentów historii

Podczas gdy niektóre z oczywistych zawodów historyka to praca dydaktyczna lub praca w muzeach, w tym praca kustosza, przewodnika lub eksperta w jakiejś konkretnej dziedzinie, istnieją inne stanowiska, do których absolwent studiów podyplomowych z historii może się dobrze nadawać:

  • Praca w archeologii i archiwistyce
  • Praca w mediach i dziennikarstwie
  • Praca w marketingu, reklamie i public relations
  • Inne branże zawodowe, które mogą zainteresować historyków, to prawo, biznes i finanse czy politologia.

Wrocław ma dynamicznie rozwijającą się gospodarkę i jest ośrodkiem dla studentów. Sprawdź uczelnie w tym mieście lub wpisz w wyszukiwarkę Superprof korepetycje historia i dowiedz się więcej.

Korzyści ze studiowania w Warszawie

Nie trzeba dodawać, że Warszawa to ruchliwe i tętniące życiem miasto, doskonałe dla uczniów w każdym wieku. Nie musisz podróżować daleko, aby znaleźć pub, bar, klub lub kawiarnię ze świetną atmosferą, nie jest też trudno poruszać się po nim dzięki łatwemu systemowi transportu podziemnego, który łączy Cię z niemal każdym zakątkiem stolicy.

Co więcej, w Warszawie jest prawie 100 uczelni, co oznacza, że ​​masz bardzo szeroki wybór, jeśli zdecydowałeś się studiować w Warszawie. Wśród tych 85 uczelni jest jeden z najlepszych uniwersytetów w Polsce, oferujący ponad 118 kierunków dla studentów z Polski i całego świata.

Niezależnie od tego, czy jesteś z Polski, czy podróżujesz z zagranicy, aby ukończyć dalsze studia, Warszawa jest doskonałym miejscem do życia, w którym możesz cieszyć się międzynarodowym i wieloetnicznym środowiskiem. Ponad 70 000 studentów z zagranicy już uczyniło to miasto swoim domem i korzysta z fantastycznych perspektyw zatrudnienia, które, te uznane na całym świecie studia, oferują im zarówno w Polsce, jak i poza nią.

kobiety różnych ras ubrane w sportowe ubrania
W Warszawie możesz cieszyć się środowiskiem o zróżnicowanym pochodzeniu etnicznym. Źródło: Unsplash

Studiowanie w Warszawie jest ekscytujące i satysfakcjonujące, ale powinieneś je odpowiednio zaplanować, aby dobrać sobie najlepszy kierunek i program nauczania, zakwaterowanie i życie studenckie. Na przykład konieczność umieszczenia się w obskurnym pokoju przy niezbyt przyjemnej ulicy może mieć ogromny wpływ na Twoje doświadczenie jako student pierwszego roku. W związku z tym zalecamy rozważenie następujących kwestii przed rozpoczęciem składania wniosków lub planowania:

  • Upewnij się, że znasz wymagania wstępne i sposób aplikacji na wybranej uczleni
  • Jeśli jesteś studentem z zagranicy, czy potrzebujesz wizy studenckiej, aby studiować w Warszawie?
  • Czy musisz płacić czesne na uczelni, a jeśli tak, to ile wynosi czesne?
  • Czy chcesz/będziesz musiał pracować równolegle ze swoimi studiami, aby móc przeżyć?
  • Czy uczelnia, której szukasz, pomaga w znalezieniu mieszkania lub akademika dla studentów?

Kiedy już spędzisz trochę czasu na planowaniu swojego nowego życia jako niezależnej osoby dorosłej, możesz naprawdę skupić się na zrobieniu wszystkiego, co w Twojej mocy na studiach!

Nie zapomnij spojrzeć na inne miasta podczas wyszukiwania, na przykład kierunki historyczne w Poznaniu.

Studiowanie historii na uczelniach w Warszawie

Żeby dostać się na historię, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: historia, WOS, historia sztuki, historia muzyki, matematyka, język łaciński i kultura antyczna, geografia, filozofia, język polski, język obcy.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Historia

Instytut Historii UKSW jest prężnie rozwijającą się jednostką naukową, w której zatrudnieni są naukowcy uczestniczący w krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz projektach badawczych. Studiując na UKSW, będziecie mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania badawcze, a także poszerzać swoją wiedzę w ramach działalności m.in. Koła Studentów i Doktorantów Historii UKSW, cyklu wykładów Res Gestae, a także w ramach programów MOST oraz ERASMUS+. Po ukończeniu historii możesz pracować w placówkach naukowo-badawczych państwowych oraz samorządowych, muzeach, archiwach, bibliotekach, wydawnictwach, redakcjach czasopism historycznych, biurach podróży, a także w administracji państwowej itp. Po odbyciu odpowiedniego kształcenia możesz także podjąć pracę jako nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w placówkach oświatowych.

Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją

Studia I stopnia na kierunku Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją są realizowane w Instytucie Historii na Wydziale Nauk Historycznych. Instytut Historii UKSW jest prężnie rozwijającą się jednostką naukową, w której zatrudnieni są naukowcy uczestniczący w krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz projektach badawczych. Studiując na UKSW, młodzi ludzie  mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania badawcze, a także poszerzać swoją wiedzę w ramach działalności m.in. Koła Studentów i Doktorantów Historii UKSW, cyklu wykładów Res Gestae, a także w ramach programów MOST oraz ERASMUS+.
            Program studiów na kierunku archiwistyka i zarządzanie dokumentacją (studia licencjackie) daje absolwentom możliwość zdobycia szerokiej wiedzy z zakresu organizacji i funkcjonowania archiwów w Polsce i na świecie, konserwacji zbiorów archiwalnych, ich udostępniania oraz warsztatu badawczego archiwisty. Studia obejmują również zajęcia z historii Polski, a także dziejów powszechnych. Absolwent w trakcie studiów uzyska  gruntowną i wszechstronną wiedzę w zakresie prowadzenia prac badawczych oraz kwerendy naukowej, nauk pomocniczych historii i warsztatu badawczego historyka – archiwisty. Po zakończeniu studiów absolwent umie samodzielnie zdobywać wiedzę i poszerzać umiejętności badawcze oraz podejmować autonomiczne działania zmierzające do rozwijania zdolności i kierowania własną karierą zawodową.
            Studenci w trakcie nauki uzyskują gruntowną i wszechstronną wiedzę, dzięki temu będą przygotowani do pracy w placówkach naukowo-badawczych państwowych oraz samorządowych, w muzeach, archiwach, bibliotekach, wydawnictwach, redakcjach czasopism historycznych, biurach podróży, a także w administracji państwowej itp.

instytut historyczny wydziału historycznego uniwersytety warszawskiego
Uniwersytet w centrum Warszawy, taki jak UW, przyciąga wielu ludzi, ponieważ znajduje się w samym sercu stolicy. Źródło: Wikipedia

Uniwersytet Warszawski

Studenci na studiach licencjackich przechodzą pełny kurs zajęć epokowych z historii Polski i powszechnej, mają także do wyboru zajęcia z zakresu innych dyscyplin humanistycznych i nauk społecznych. Na studiach magisterskich wybierają sobie epokę, blok specjalizacyjny i zakres problematyki, w której chcą się specjalizować. Mogą też, choć nie muszą, uzyskać jedną lub więcej specjalizacji zawodowych (nauczycielska, edytorska, archiwistyczna, popularyzatorska). Najistotniejsze są jednak praktyczne umiejętności, które studenci nabywają przede wszystkim w trakcie zajęć warsztatowych. Należą do nich wyszukiwanie, gromadzenie, selekcja i krytyczna ocena informacji o różnym charakterze i różnej wartości; odnajdowanie związków przyczynowo-skutkowych i ukrytych zależności między faktami i zjawiskami; i wreszcie umiejętność autoprezentacji, jasnego formułowania myśli i bronienia własnych racji, logicznego argumentowania i przekazywania na piśmie tej argumentacji oraz co nie mniej ważne – samodzielność w organizowaniu sobie pracy, stawianiu pytań i rozwiązywaniu problemów. Nasi absolwenci względnie szybko znajdują pracę, choć rzadko jako historycy. Nic dziwnego, bo taki zawód nie istnieje. Na studiach można, rzecz jasna, zdobyć kompetencje zawodowe, które pozwolą pracować na stanowisku nauczyciela historii, archiwisty, edytora tekstów nie tylko źródłowych, popularyzatora wiedzy historycznej. Ale przede wszystkim na historii można uzyskać umiejętności, które czynią z historyków atrakcyjnych kandydatów na pracowników.

Wreszcie, jeśli chcesz uciec ze stolicy i przyjrzeć się bardziej odległym uniwersytetom, dlaczego nie wziąć pod uwagę nadmorskich miast, takich jak Gdańsk? Dodatkowo każdy student zyska wybierając korepetycje z historii z Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.