Spis treści
- 01. Zostań ekspertem w każdym z tematów z kolei
- 02. Trenuj umysł dla lepszego liczenia w pamięci
- 03. Zawsze zapisuj problemy matematyczne
- 04. Rozwiązuj zadania w dogodnych warunkach
- 05. Ucz się razem ze znajomymi dla lepszych efektów
- 06. Zapisuj wszystko co liczysz krok po kroku
- 07. Nigdy nie pisz piórem
- 08. Używaj ołówka do zapisków
- 09. Nie siedź do późna nad zadaniami
- 10. Zwizualizuj sobie problemy matematyczne
Każdy z nas ma jakieś wspomnienia z lekcji matematyki.
Czy to rozwiązywanie testów szóstoklasisty w podstawówce, przygotowania do matury z matematyki, czy może nauka matematyki na studiach. Każdy z nas miał jakieś doświadczenia z zajęciami z matematyki.
Matematyka zawsze była, jest i będzie jednym z najważniejszych przedmiotów i to właśnie z tego powodu uczymy się jej od tak młodego wieku. To właśnie na lekcjach matematyki uczymy się takich rzeczy jak logiczne myślenie, utrwalanie wiedzy, znajdywanie rozwiązywań problemów, zarządzanie czasem i racjonalizowanie problemów.
Czasami trudno jest nam się uczyć matematyki. Denerwujemy się kiedy nam nie idzie i musimy wszystko zaczynać od początku. Jeśli byśmy się poddali to odbiłoby się to naszych ocenach a co za tym idzie – na wierze we własne możliwości.
Nawet jeśli nie jesteś asem z matematyki to nie rozpaczaj! Jeśli chcesz dostawać lepsze oceny to mamy dla Ciebie kilka super wskazówek jak możesz polepszyć swój poziom z danego przedmiotu.
Z pewnością prywatny nauczyciel matematyki znacząco może wpłynąć na Twoje wyniki w nauce. Sprawdź korepetycje matematyka Lublin, i wiele więcej innych Polskich miast.
Zostań ekspertem w każdym z tematów z kolei
Jeśli czegoś nie pojmujesz to skup się i powtarzaj sobie aż w końcu zrozumiesz w pełni dany temat, dopiero wtedy możesz przejść do nauki kolejnych rzeczy.
Może wydawać się to trywialne, lecz dokładnie tego Ci potrzeba. Nie ucz się rachunków dopóki nie zrozumiesz algebry i nie licz równań kwadratowych aż nie zapoznasz się z równaniami liniowymi
Uznajmy, że masz do policzenia równania drugiego stopnia i musisz nauczyć się dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić liczby ujemne. Uczniowie zazwyczaj są zszokowani kiedy mają do czynienia czymś nowym.
Niektórzy postanawiają to zignorować i myślą, że i tak nigdy tego nie zrozumieją. Starają się przejść do kolejnych lekcji w nadziei, że pomoże im to zrozumieć to co było wcześniej, ale prawda jest taka, że pozostaną tylko coraz bardziej w tyle.
Matematyka jest jak nauka czytania: Jeśli nie znasz liter to nie zrozumiesz słów. Bez znajomości słów nie poznasz zdań a bez znania zdań nie poznasz sensu tekstu.
Każda lekcja matematyki jest rozwinięciem poprzedniej. Wszystko się naturalnie układa. Najpierw uczysz się wyliczać, później dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić. Wszystko jest w racjonalnym porządku.
Jeśli nie rozumiesz zadania matematycznego to zrób je ponownie, zacznij od podstaw i wróć do poprzedniego rozdziału, żeby lepiej zrozumieć fundamentalne rzeczy. Później jeszcze raz spójrz na swoje zadanie domowe.
Możesz jeszcze raz spojrzeć w notatki, poszukać internetowych poradników, zapytać nauczyciela, albo zapisać się na korepetycje.
Poszukaj „nauczyciela obok siebie” i zacznij rozwój naukowy.
Najpopularniejsze problemy na lekcjach matematyki to między innymi:
- Rozwiązywanie równań (różniczkowych, kwadratowych i wielomianowych).
- Zrozumienie problemów geometrycznych (Twierdzenie Pitagorasa, obliczanie powierzchni i obwodów figur).
- Wyliczanie prawdopodobieństwa w problemach naukowych.
- Przygotowywanie notatek z lekcji bez propozycji nauczyciela.
- Niektórzy ludzie zapominają podstaw (ułamków dziesiętnych, języka matematycznego, albo rozwiązań prostych obliczań matematycznych. Musisz wiedzieć jak szybko coś policzyć!)
Trenuj umysł dla lepszego liczenia w pamięci
Za każdym razem kiedy masz do nauki nową formułkę, albo twierdzenie na obliczenie powierzchni, powinieneś gdzieś je sobie zapisać.
Później poproś znajomego, żeby podał i opisał stare twierdzenie które już znasz.

Spróbuj zrozumieć jak dojść do danego rozwiązania.
Niech Twój znajomy da Ci przykładowe zadanie i sprawdź czy potrafisz wykorzystać nową wiedzę.
Za każdym razem kiedy wykonujesz te czynności to trenujesz swoją pamięć, dzięki temu łatwiej będzie Ci zapamiętać rzeczy w przyszłości. Pamiętaj, że efektywniej jest kiedy trenujesz z korepetytorem zamiast z książką.
Zawsze zapisuj problemy matematyczne
Nie zawsze musisz robić wszystko w swojej głowie, kiedy masz przed sobą zadanie matematyczne.
Jeśli rozwiązujesz zadanie wyłącznie w swojej głowie, ryzykujesz utratę weny i zgubienie się w sensie swoich obliczeń.
Na spokojnie zapisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Pomoże Ci to zwizualizować Twój tok myślenia i znajdziesz czas by odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy to rozwiązanie jest dobre?”
Żeby stać się lepszym w matematyce zawsze powinieneś wszystko zapisywać, pomoże to w późniejszym zrozumieniu rozwiązania.
Zmień formę zadania na bardziej przystępną poprzez zapisanie na papierze, później przejdź do rozwiązywania krok po kroku, zamiast próbować zrobić wszystko na raz.
Rozwiązuj zadania w dogodnych warunkach
Kiedy masz rozwiązać zadanie, albo przypomnieć sobie rozwiązanie czegoś to spróbuj znaleźć ciche i spokojne miejsce, gdzie nic Cię nie będzie rozpraszać.
Nie słuchaj głośnej muzyki, upewnij się że telewizja nie jest włączona, wycisz telefon i unikaj wszystkiego co może Cię zdezorientować. Stosuje się to także przy internetowych korepetycjach.

Jeśli chcesz mieć lepsze oceny z matematyki, powinieneś całkowicie skupić się na tym co robisz. Usuń wszystko co mogłoby odwrócić Twoją uwagę od zadań matematycznych.
Stwórz matematyczne sanktuarium: naklej na drzwiach napis mówiący, że rozwiązujesz ćwiczenia z matematyki i powiedz rodzinie, że potrzebujesz się skoncentrować i nie życzysz sobie być rozpraszany kiedy się uczysz.
Ucz się razem ze znajomymi dla lepszych efektów
Jeśli któryś kolega z klasy poprosi o poradę to spróbuj wytłumaczyć mu najlepiej jak możesz.
Jeśli jesteś w stanie coś jasno zrozumieć to jesteś w stanie to jasno wyjaśnić. Wytłumaczenie czegoś w prosty sposób oznacza, że jesteś ekspertem w danym temacie.

Pomoc komuś kto nie daje sobie rady w matematyce jest wspaniałą okazją do sprawdzenia czy sam rozumiesz ten przedmiot.
Parafrazowanie, albo przekazywanie informacji komyś innemu jest świetnym sposobem na rozwijanie swojego rozumienia matematyki.
Nie zapomnij poprosić znajomych o poradę. Zawsze warto poznać czyiś punkt widzenia na problem, żeby lepiej go zrozumieć.
Proponujemy Ci korepetycje matematyka Wrocław i także w wielu innych polskich miastach. Sprawdź naszą ofertę na Superprof!
Zapisuj wszystko co liczysz krok po kroku
Jeśli chcesz być lepszy w matematyce, musisz robić notatki z każdego swojego rozwiązania. Jest to też świetna pomoc przy nauce do testów.
Następnie przeanalizuj dokładnie każdy krok rozwiązania. Analiza swoich rozwiązań od końca znacznie pomaga rozumienie procesu.
Pomoże to zarówno Tobie, jak i nauczycielowi który poprawi Twoją pracę. Dzięki temu lepiej zrozumieją Twój tok myślenia i dasz im okazję do wystawienia lepszej oceny.
Przez jasne pokazanie jak doszedłeś do rozwiązania krok po kroku, nauczyciel widzi, że myślałeś nad zadaniem, oraz jak sobie z nim poradziłeś
Nigdy nie pisz piórem
Czemu miałbym nie użyć długopisu skoro mam pokazać swoją pracę? Bo na pewno popełnisz jakiś błąd!
Wyobraź sobie źle wstawiony przecinek w ułamku który kompletnie zmienia wartość wyniku!
Zanim dojdziesz do prawidłowego rozwiązania będziesz błądzić przez wiele obliczeń, a na kartce znajdzie się bardzo wiele informacji. Będzie to bardzo trudne do odczytania.
Twój mózg nie będzie wiedział co z tym wszystkim zrobić i zaczniesz panikować, w ten sposób stracisz cenny czas który mógłby być wykorzystany na proste rachunki.
Kiedy dojdziesz do prawidłowego rozwiązania i określisz swój tok myślenia, zapisz na czysto kroki jakie podjąłeś.
Używaj ołówka do zapisków
Dzięki ołówkowi z gumką będziesz w stanie wymazać błędy i zrobić tyle korekt ile potrzebujesz. Dzięki temu po skończonej pracy będziesz miał czyste i czytelne rozwiązanie. Jeśli zrobisz błąd w kolejności działań, będziesz dokładnie wiedział co poszło nie tak!
Żeby jasno pokazać swoje rozumowanie matematyczne, zawsze powinieneś mieć obok siebie czystą kartkę i unikać stron bazgrołów, ułatwi to znacząco Twoje życie.
Kup wysokiej jakości sprzęt. Każdy matematyk potrzebuje takiego!
Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami co do literki!
Nie siedź do późna nad zadaniami
Kiedy rozwiązujesz zadania matematyczne, niezależnie czy to ułamki, prawdopodobieństwo, czy transformacja Fouriera, nigdy nie siedź do późna.
Wielu uczniów tak robi, ale zdrowotne konsekwencje będą bardzo negatywne. Nie napiszesz sprawdzianu z równań, albo twierdzenia Pitagorasa, jeśli będziesz mieć problem z otworzeniem oczu. Ledwo mogę dodawać i odejmować kiedy jestem zmęczony, nie mówiąc o długich równaniach pełnych dzieleń i mnożeń.

Po pierwsze, nie będziesz czuł się rano dobrze i prawdopodobnie będziesz śnił o matematyce.
Po drugie, im później pracujesz tym większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Twoja koncentracja nie będzie tak dobra w dzień czy o poranku.
Jeśli zaciąłeś się przy zadaniu to zostaw je na kilka godzin.
„Przespanie się z problemem” jest zazwyczaj dobrym pomysłem. Następnego poranka obudzisz się z gotowym rozwiązaniem, albo przynajmniej kilkoma pomysłami na kontynuowanie zadania.
Zwizualizuj sobie problemy matematyczne
Ta wskazówka jest dość banalna i nie zawsze możliwa do wykonania, ale jeśli to możliwe powinieneś spróbować zwizualizować sobie problem.
Mając wyobrażenie problemu może będziesz w stanie zobaczyć możliwe rozwiązanie problemu.
Ten punkt jest szczególnie skuteczny przy zadaniach geometrycznych i trygonometrycznych i do wszystkich innych zadań gdzie można coś narysować. Tego typu zadania aż proszą, żeby je narysować. Czy jesteś w stanie pomyśleć o konkretnym trójkącie bez narysowania go sobie w myślach?
Ważne jest upraszczanie tylu informacji ile jesteś w stanie przy pomocy obrazów. Diagramy, tabele i grafika zawsze pomagają przy rozwiązaniu kiedy są narysowane.
Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów