Nauka matematyki i pobieranie korepetycji, już od pierwszych chwil wymaga dużej koncentracji, wytrwałości i umiejętności wykonywania podstawowej arytmetyki umysłowej.

Praca z czasem staje się coraz trudniejsza, zwłaszcza gdy zbliża się egzamin ósmoklasisty w szkole podstawowej, matura w szkole średniej, a potem egzaminy uniwersyteckie. Wypracowanie pierwiastka kwadratowego, algebra, trygonometria i matematyka mentalnej mogą być naprawdę trudne. Ale mamy wiele wskazówek pomocnych w matematyce.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Matematyka
Adrian
5
5 (15 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (17 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
4,9
4,9 (15 oceny)
Bartosz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (12 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (10 oceny)
Sandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michał
5
5 (3 oceny)
Michał
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
4,9
4,9 (10 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
5
5 (15 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (17 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
4,9
4,9 (15 oceny)
Bartosz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (12 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (10 oceny)
Sandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michał
5
5 (3 oceny)
Michał
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
4,9
4,9 (10 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Matematyka Jest Wszędzie

Niezależnie od tego, czy zamierzasz podjąć zawód bezpośrednio związany z sektorem matematyki, czy nie, nadal będziesz czerpać korzyści z posiadania związanych z nią umiejętności, ponieważ matematyka jest zasadniczo wszędzie. Jeśli pracujesz w niepełnym wymiarze godzin w lokalnym sklepie, będziesz wiedział, w jaki sposób matematyka może wpływać na prawie każdy zawód; gdy twoja kasa cię zawiedzie lub arkusz kalkulacyjny zostanie uszkodzony.

Przydaje się również umiejętność szybkiego i skutecznego wykonywania arytmetyki mentalnej w naszym codziennym życiu, niezależnie od tego, czy chodzi o budżetowanie podczas robienia zakupów, opracowywanie pomiarów w projekcie wykonywanym własnoręcznie, obserwowanie wzorów podczas szycia itp.

Nie możesz uciec od matematyki, bez względu na to, jak bardzo się starasz!

Telefon i wydruki z wykresami na biurku
Poprawa arytmetyki mentalnej wymaga koncentracji. | źródło: Unsplash - William Iven

I chociaż wszyscy mamy telefon komórkowy, nie zawsze jest pod ręką, gdy go potrzebujemy, a nawet jeśli jest, tracimy dużo czasu szukając aplikacji „Kalkulator”, a potem dość liczne reklamy pojawiają się, gdy próbujemy szybko wpisać nasze obliczenia.

Nawet jeśli przy każdej okazji konsultowaliśmy się z naszymi kalkulatorami cyfrowymi, to skąd możemy mieć pewność, że mają rację? W dzisiejszych czasach jesteśmy tak zależni od technologii, że doprowadziło nas to do poczucia bezradności, gdy nie możemy z niej korzystać. Za wszystkimi komputerami zawsze znajduje się człowiek sprawdzający, czy działają prawidłowo. Podczas gdy błąd ludzki może i zdarza się, nasza świadomość oznacza, że ​​jesteśmy dość wiarygodnymi istotami.

Odświeżenie podstaw arytmetyki mentalnej może pomóc ci rozwiązać wiele problemów podczas egzaminów. Nie dotyczy to jednak tylko poziomu szkoły podstawowej. Może także pomóc w jak najlepszym wykorzystaniu innych sytuacji, na przykład podczas korepetycji matematycznych z nauczycielem. Wyszukaj np: korepetycje matematyka Warszawa i znajdź prywatne lekcje w swojej okolicy.

Jak się do tego zabrać? Jak poprawić się w matematyce? Czy istnieją ćwiczenia, techniki lub sposoby na poprawę swych umiejętności matematycznych?

Zalety Szybkich Obliczeń Matematycznych

Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, czy nie, arytmetyka mentalna ma wiele znaczących zalet w naszym codziennym życiu.

Pozwala szybko obliczyć dane w każdej sytuacji, a co więcej, nie musisz wyciągać kalkulatora.

Mówiąc wprost, możesz nauczyć się liczyć szybko!

Każdemu, kto chce poprawić swój poziom matematyki, arytmetyka mentalna pozwala sprawniej pracować z liczbami i zapoznać się z niektórymi operacjami i ich właściwościami.

Może się to wydawać trochę przesadne, ale poprawa arytmetyki mentalnej może również sprawić, że będziesz mądrzejszy (oczywiście poprawianie umiejętności matematycznych dosłownie czyni cię bardziej inteligentnym!). Gdy spieszymy się, nieudolnie próbując rozliczyć rachunek w restauracji, jest to nie tylko irytujące, ale wręcz zawstydzające. Zwłaszcza, jeśli kelner lub kelnerka czeka z czytnikiem kart, aby wprowadzić kwoty, które będą płacone różnymi kartami!  Do tego trzeba ustalić, jaki napiwek zostawić ... co za koszmar!

Pomyśl o Carol Vorderman i Rachel Riley. Możliwość szybkiego dodawania nie jest już postrzegana jako coś, przed czym należy się bać. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety uważają, że solidne umiejętności matematyczne są seksowne. Tym bardziej powinieneś skupić się na liczbach!

Proponujemy Ci znalezienie profesjonalnego nauczyciela matematyki na stronie Superprof. Znajdziesz ich w każdym Polskim mieście, pod przykładowym hasłem na naszej stronie: korepetycje matematyka Szczecin.

Jeśli Wszystko Jest w Twojej Głowie, Nie Potrzebujesz Kalkulatora

Arytmetyka mentalna jest używana przez cały czas w różnych sytuacjach: pozwala przewidzieć rząd wielkości obliczeń, który może się przydać na przykład podczas badania liczb dziesiętnych lub proporcjonalności.

Witryna sklepu z wyprzedażą
Musisz znać tabliczkę mnożenia, aby robić zakupy. | źródło: Unsplash - Dan Burton

Wreszcie, nie zapominając o tym, że arytmetyka mentalna może wyćwiczyć mózg, zmienić sposób myślenia i poprawić pamięć, analityczne i racjonalne myślenie. Osobom starszym i młodszym praktykowanie arytmetyki mentalnej może pomóc w utrzymaniu optymalnego funkcjonowania mózgu w procesie starzenia się, umożliwiając bezpośrednie pokonanie zaburzeń psychicznych, takich jak lęk, ataki paniki lub, co gorsza, demencja lub choroba Alzheimera.

Istnieje powód, dla którego osobom cierpiącym na ataki paniki zaleca się wdychanie przez 4 i wydychanie przez 7, połączenie tych dwóch pomaga uspokoić nerwy i oddychać w sposób, który zwalcza narastający atak paniki lub napad.

Chociaż może nie być to oczywiste, arytmetyka mentalna może być również świetną zabawą: jeśli lubisz robić „Magiczne kwadraty” lub grać w Obrazki Logiczne, może ci ona pomóc w szybkim uruchomieniu neuronów podczas zabawy, jak również w dokonywaniu obliczeń bez zastanowienia. Wszyscy wiemy, że najlepszym sposobem na naukę jest dobra zabawa!

Niezależnie od tego, co myślisz, nie musisz mieć ilorazu inteligencji powyżej 100, aby oglądać programy telewizyjne takie jak „Szalone Liczby”. W rzeczywistości możesz się wiele nauczyć, stawiając sobie wyzwanie wraz z zawodnikami lub sprawdzając, jak robią to zawodowcy.

Kolejnym znakiem, że bycie dobrym z matematyki jest teraz „fajne”, jest popularność gier takich jak „Sudoku” oraz popularność serialu „Teoria Wielkiego Podrywu”, gdzie głównymi bohaterami są fizycy na co dzień zajmujący się obliczeniami.

Dlaczego Powinienem Nauczyć Się Wykonywać Szybkie Obliczenia Matematyczne?

Jaką Przewagę Daje Ci Mentalna Arytmetyka?

Istnieje kilka powodów wykonywania arytmetyki mentalnej i rozwijania zdolności do wykonywania obliczeń w głowie. Oto lista:

 • Gdy stanie się to drugą naturą, uwolnisz umysł, aby skupić się na racjonalnym myśleniu, możesz zaoszczędzić czas, a w niektórych przypadkach pieniądze (po prostu zapytaj pokerzystów lub bankierów!)
 • Podróż bez bagażu: nie musisz zabierać ze sobą ciężkiego kalkulatora. Szczerze mówiąc, masz również swój smartfon, ale nie musisz go wyciągać, aby obliczyć 8x7...
 • Zrób na innych wrażenie: Dzięki treningowi tabliczki mnożenia, operacje na liczbach do 11 i 12 nie stanowią problemu,
 • Nie zostaniesz oszukany, jeśli chodzi o pieniądze,
 • Będziesz potrzebował mniej korepetycji matematycznych!

Odkrywanie Nowej Perspektywy

Uwzględniając jeden z powyższych powodów poprawy umiejętności matematycznych, naprawdę ważna jest znajomość liczb, jeśli nie chcesz paść ofiarą oszustwa.

Powiedzmy, że planujesz wyjechać za granicę i przypadkowo odwiedzisz nielegalny kantor wymiany walut, który wymieni twoje pieniądze na ułamek tego, co powinieneś otrzymać - może mógłbyś szybciej zdać sobie sprawę z oszustwa, gdybyś porównał kursy walut na tablicy i z grubsza obliczył, jakiej kwoty się spodziewać.

Co więcej, korzyść z wywarcia wrażenia na innych jest ważniejsza niż się wydaje. Zestaw zaawansowanych umiejętności matematycznych może nie tylko przynieść korzyści w życiu osobistym, jak już wspomnieliśmy, ale może również pomóc wyróżnić się na studiach lub rozmowach kwalifikacyjnych.

Czy To Prawda, Że ​​Każdy Urodził Się Matematykiem?

Statystyki wykazują faktyczny brak umiejętności matematycznych wśród młodych ludzi (mówi się, że wynika to ze sposobu ich nauczania), a około 50% dorosłych potrafi rozwiązać podstawowe problemy matematyczne. Jeśli nie chcesz poddać się brakowi kluczowych umiejętności, nadszedł czas, aby ciężko pracować i znaleźć własne sposoby na nauczenie się wykonywania matematyki w sposób, który ci odpowiada.

Niektórzy naukowcy naprawdę wierzą, że każdy może być ekspertem w dziedzinie matematyki. Twierdzą, że każdy ma zdolność logicznego myślenia, ale musimy odblokować tę część naszego mózgu. Czy kiedykolwiek słyszałeś o ludziach, którzy odnieśli obrażenia głowy, a następnie obudzili się, mówiąc w języku, który był im zupełnie obcy? Czy to szaleństwo wierzyć, że wszyscy posiadamy ogrom wiedzy i umiejętności, ale kryją się one za zabezpieczonymi drzwiami w naszych mózgach i czekają na uwolnienie?

Jeśli jest tak w rzeczywistości, to ćwiczenie mózgu delikatną arytmetyką umysłową może być sposobem na wyruszenie w drogę do odblokowania tej logicznej części mózgu. Jako przykład na to, że w późniejszym życiu można całkowicie zostać geniuszem matematyki, zapoznaj się z tym krótkim artykułem, który opowiada o człowieku, który stał się czarodziejem matematyki po wypadku, widząc teraz wszystkie aspekty jego codziennego życia w różnych kształtach jak przez soczewkę geometrii.

Nie oznacza to, że musisz przeżyć kontuzję, aby obudzić uśpione umiejętności. Zwiększenie aktywności lewej półkuli mózgu może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby wywołać tę zmianę w sposobie myślenia.

Czy Istnieją Sztuczki do Szybkiej Kalkulacji?

Teraz, gdy masz dobre powody, by uczyć się arytmetyki mentalnej, dlaczego się wahasz?

Nie martw się!

Nauka manipulowania liczbami to tylko wyuczony nawyk. Mogę zapewnić każdego, kto uważa, że ​​zdolności matematyczne są wrodzone, że jest to dalekie od prawdy.

Dziewczynka i chłopiec z tabletem
Warto rozwijać umiejętności matematyczne od najmłodszych lat. | źródło: Unsplash - Stem.T4L

Jeśli niektórzy ludzie wydają się posiadać te umiejętności, to nie znaczy, że urodzili się razem z nimi. Jest to umiejętność, której się nauczyli. A może umiejętność polega na tym, że nauczyli się rozwijać logiczny mózg.

Niektórzy naukowcy byli w stanie ustalić, że arytmetyka mentalna aktywuje obszary mózgu związane ze świadomością przestrzenną. Reprezentację liczb można zatem porównać do świadomości przestrzennej.

Kiedy liczymy, niezależnie od tego, czy dodamy, czy odejmiemy, będzie to prawie tak, jakbyśmy przenieśli liczby na jedną lub drugą stronę liczydła psychicznego, aby znaleźć wynik. Należy o tym pamiętać, gdy mamy trudności z obliczeniami.

Czy Szybkie Obliczenia Przychodzą Nam Łatwiej, Gdy Jesteśmy Młodzi?

Rozwijanie umiejętności arytmetyki mentalnej jest przydatne szczególnie u dzieci, aby można było zmierzyć się z różnymi podejściami pedagogicznymi. Gry wykorzystujące liczby i liczniki w przestrzeni fizycznej stymulują interesujący nas obszar mózgu.

Więc graj w Chińczyka ze swoimi dziećmi, to im pomoże!

Nadal nie jesteś przekonany?

Inni badacze skupili się na Rüdiger Gamm, sportowcu umysłowym, aby zrozumieć, w jaki sposób udaje mu się przeprowadzić tak złożone obliczenia w pamięci.

Kolorowe liczydło
Użyj swojej wyobraźni, aby łatwiej wykonywać działania matematyczne. | źródło: Unsplash - Crissy Jarvis

Okazało się, że w tym przypadku kalkulator umysłowy aktywuje przednie skroniowe obszary mózgu ogólnie związane z pamięcią długoterminową. Dysponuje on mnóstwem informacji, które pomagają mu bić rekordy w zakresie arytmetyki mentalnej.

Nie rozpaczaj! Dopiero w wieku 20 lat zainteresował się arytmetyką i to dzięki codziennemu treningowi udało mu się rozwinąć swoje umiejętności do takiego poziomu!

W każdym razie powinieneś mieć na uwadze, że pamięć jest twoim najlepszym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o bycie dobrym z arytmetyki mentalnej!

Jeśli potrzebujesz indywidualnego podejścia z łatwością znajdziesz odpowiedniego nauczyciela wpisując np. korepetycje matematyka Kraków lub inne miasto, którym jesteś zainteresowany.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Matematyka
Adrian
5
5 (15 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (17 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
4,9
4,9 (15 oceny)
Bartosz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (12 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (10 oceny)
Sandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michał
5
5 (3 oceny)
Michał
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
4,9
4,9 (10 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
5
5 (15 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (17 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
4,9
4,9 (15 oceny)
Bartosz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (12 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (10 oceny)
Sandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michał
5
5 (3 oceny)
Michał
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
4,9
4,9 (10 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Naucz Się Szybkiego Liczenia na Korepetycjach z Matematyki

W każdym razie, ćwiczenie arytmetyki mentalnej musi być regularne, powinno wystarczyć około 10 minut dziennie: twój mózg musi wykształcić odruchowe działania, powtarzając te same formuły w kółko, te same obliczenia, aż staną się oczywiste i naturalne, tak jak jazda na rowerze lub po prostu oddychanie.

Arytmetykę mentalną należy ćwiczyć ustnie i zapisywać, używając zeszytów ćwiczeń, arkuszy matematycznych, tabliczki, kart, kości, programów komputerowych itp.

Ważne jest, aby prowadzić rejestr postępów arytmetyki mentalnej, aby można było zobaczyć swój rozwój mentalny. Pomoże ci to rozwiązywać problemy matematyczne i pomoże ci zostać dobrym uczniem matematyki.

Masz problem ze znalezieniem nauczyciela w pobliżu? Wypróbuj nauczyciela matematyki online.

Oto podstawowe narzędzia do zwiększania umiejętności arytmetycznych:

 • Tabele dodawania i mnożenia,
 • Znajomość uzupełnień liczby 10,
 • Znajomość kwadratów do 15² (225) oraz potęgi 2,
 • Mnożenie przez potęgi 10 przez wykładniki ujemne (przesunięcie miejsca dziesiętnego w lewo) i dodatnie wykładniki (przesunięcie miejsca dziesiętnego w prawo),
 • Dzielenie przez liczbę jest tym samym, co mnożenie przez jej odwrotność,
 • na przykład podzielenie przez 0,25 jest równe pomnożeniu przez 4,
 • Nauka produktów specjalnych: (a + b) ² = a² + 2ab + b², (a-b) ² = a²-2ab + b², (a + b) (a-b) = a²-b²,
 • Poznanie zasad faktoryzacji,
 • Znajomość rzędów wielkości dla Pi (3.14159), Golden Ratio (1.618) itp.

To wszystko, czego potrzebujesz, aby poprawić swoją arytmetykę mentalną!

Z pewnością prywatny nauczyciel matematyki znacząco może wpłynąć na Twoje efektywne wyniki w nauce. Sprawdź korepetycje matematyka Lublin, .. Gdańsk, Warszawa i wiele więcej innych Polskich miast.

Chcesz Zostać Kolejnym Einsteinem? Rzuć Okiem na Te Porady Dla Szybkich Obliczeń

Figura woskowa Einsteina z wystawionym językiem i tablicą w tle
Możesz pójść w ślady najlepszych matematyków. | źródło: Unsplash - Raghav Modi

Rozwiąż Swój Problem na Papierze

Po pierwsze, nie utrudniaj sobie życia. Nikt nie spodziewa się, że będziesz niezwykłym matematykiem, który może dodawać, odejmować, zwielokrotniać lub dzielić skomplikowane liczby w pamięci, a na pewno nie osiągniesz dobrego poziomu arytmetyki mentalnej, jeśli nie zaczniesz od podstaw.

Pamiętaj, że możesz zapisać obliczenia, jeśli uważasz to za konieczne. Niektórym łatwiej jest poradzić sobie z obliczeniami lub problemami, gdy widzą je na papierze, a zatem wizualizują (lub na serwetce, lub na dłoni ... w zasadzie wszystko, co można znaleźć!). Tymczasem inni mogą zachować w pamięci wiele informacji i mogą wykonywać długie obliczenia bez konieczności zatrzymywania się i ponownej oceny ich działania.

Szacowanie Jest Twoim Przyjacielem

Nie zapominaj, że szacowanie jest również dobrym sposobem na poprawę twoich umiejętności arytmetycznych. W przybliżeniu ustalając, jaka powinna być postać, możesz wejść w proces wypracowywania z większą pewnością, że jesteś na dobrej drodze. Tak więc, jeśli chcesz wiedzieć, ile to jest 60 x 120, pomyśl o pomnożeniu pierwszej liczby przez 100 (o wiele prostsze obliczenia, aby zrobić to natychmiast), a następnie zacznij od tego. Przynajmniej będziesz wiedział w przybliżeniu, ile cyfr powinna mieć ostateczna liczba, to zawsze coś!

Zamień Liczby w Kształty lub Obiekty

Ponadto, staraj się nie koncentrować zbytnio na liczbach. Wiem, że trudno się oderwać, ale wyobraź sobie pojedyncze cyfry jako bloki wizualne lub, dla bardziej zaawansowanego ćwiczenia, pomyśl o różnych częściach obliczeń jako elementach budulcowych. Nawet samo przypisanie obrazu w twojej głowie do zestawów liczb może zmienić cały sposób podejścia do tej grupy cyfr.

Spoglądając jeszcze raz poza liczby, rozważ skorzystanie ze wskazówek i sztuczek oferowanych przez innych takich jak Ty (przykłady poniżej), lub spróbuj stworzyć własne zabawne techniki, które zadziałają dla ciebie osobiście.

Jeśli wszystkie te sztuczki nie są wystarczające, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz poprawić swoją arytmetykę mentalną za pomocą tych sugestii. Niektóre, o których być może nigdy wcześniej nie słyszałeś, mogą być przełomem!

Spójrz na Ostatnią Cyfrę

Bez względu na liczbę, spójrz na to, jak się kończy.

Jeśli jest parzysta (0, 2, 4, 6, 8) lub 5, będzie podzielna przez 2, 5 lub 10.

Na przykład 22 kończy się liczbą parzystą, więc dzieli się przez 2, a 45 kończy się na 5 i dzieli się przez 5.

150 kończy się na 0, więc można ją podzielić przez 10.

Liczba podzielna przez 3 lub 9? Dodaj cyfry, aby dowiedzieć się, czy liczba jest podzielna przez 3 lub 9.

W rzeczywistości liczba jest podzielna przez 3, jeśli suma jej cyfr jest równa wielokrotności 3 (np .: 18 = 1 + 8 = 9, wielokrotność 3).

Liczba jest podzielna przez 9, jeśli suma jej cyfr jest równa wielokrotności 9 (np .: 936, 9 + 3 + 6 = 18, czyli 1 + 8 = 9, która jest wielokrotnością 9).

Należy zauważyć, że jeśli suma cyfr jest podzielna przez 3 i liczbę parzystą, to jest również podzielna przez 6.

Dodawanie

Rozłóż liczby na czynniki, aby uprościć sprawę.

Na przykład 72 + 29 to (70 + 2) + (20 + 9) = (70 + 20) + (2 + 9) = 90 + 11 = 101.

Lub nawet: 13 + 48 to 13 + (50-2) = 63-2 = 61.

Odejmowanie

Naucz się upraszczać liczby.

Na przykład: 1958 - 1907. Liczba 1900 jest zawarta w obu liczbach, więc po prostu odejmij dziesiątki i jednostki, 58 - 7 = 51.

Japońska Metoda Mnożenia

Czy nie jesteś jeszcze gotowy na skomplikowane mnożenie w pamięci?

Dzięki wizualnej japońskiej technice mnożenia operacje te są znacznie wyraźniejsze. Wystarczy narysować linie, a wynik wyjawi się jak za pomocą magii.

Łatwe, prawda?

Po nauczeniu się tej techniki, łatwiej jest wykonać te operacje w pamięci. W rzeczywistości, wyobrażając sobie te linie w głowie, możesz zwizualizować wynik bez potrzeby kartki papieru do narysowania linii.

Mądrość z Krainy Wschodzącego Słońca...

Metoda Motyla dla Ułamków

Niemożność rozwiązania ułamków może przyprawić cię o ból głowy!

Dodawanie lub odejmowanie ułamków wymaga wspólnego mianownika. Aby uniknąć tego kroku, użyj metody motyla. Po odrobinie treningu możesz to zrobić w pamięci.

Na przykład: 3/4 + 2/5

Najpierw wykonaj mnożenie krzyżowe: 3 x 5 = 15 i 4 x 2 = 8

Następnie dodaj dwa wyniki, aby uzyskać końcowy licznik, 15 + 8 = 23

Aby znaleźć mianownik, pomnóż dwa mianowniki: 4 x 5 = 20

Dlatego: 3/4 + 2/5 = 23/20

Możesz także użyć tej techniki do odejmowania ułamków.

Rozumiesz już metodę motyla? | źródło:

Jak pomnożyć przez 11?

To nie może być prostsze.

Aby wypracować 32 x 11, wystarczy pomnożyć 32 x 10, a następnie dodać 32, więc 320 + 32 = 352.

Czy znasz drugą technikę? To naprawdę proste do zrobienia w pamięci.

W przypadku tego samego problemu, 32 x 11, wystarczy dodać 2 cyfry z pomnożonej liczby przez 11 i umieścić je między dwiema liczbami.

Dlatego 3 + 2 = 5, umieszczając wynikową liczbę 5 między 3 a 2, a otrzymujemy: 352!

Jeśli po dodaniu powstanie liczba z dwiema cyframi, np. Pomnożenie 56 x 11, rozwiązanie jest proste. 5 + 6 = 11, umieszczamy drugą 1 między 5 a 6 i dodajemy drugą 1 do 5. Otrzymujemy zatem: 616.

Dalsze Porady, Jak Poprawić Swoje Umiejętności Obliczeniowe

 • Mądrze zgrupuj numery razem, zanim zaczniesz cokolwiek obliczać. Na przykład 1,2 / 1,8 = 12/18 = 120/180,
 • Połącz jednostki, które tworzą 10 razem, aby ułatwić dodawanie (1 + 9, 2 + 8, 3 + 7 itp.),
 • Dodawanie lub odejmowanie przez 9, 19 lub 29. Wystarczy dodać lub odjąć o 10, 20 lub 30, przed dodaniem lub odjęciem 1,
 • Dzielenie przez liczbę jest tym samym, co mnożenie przez jej odwrotność,
 • Aby dodać 2 ułamki, upewnij się, że mają ten sam mianownik.

Jeśli potrzebujesz pomocy indywidualnej wyszukaj np: korepetycje matematyka Wrocław lub inne miasto którym jesteś zainteresowany.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami matematycznymi!

Zasoby Online do Ćwiczenia Arytmetyki Mentalnej

Internet jest doskonałym źródłem narzędzi, które pomogą rozwinąć umiejętności matematyczne i arytmetykę mentalną, które uzupełnia twoje samouczki nauczycielem matematyki.

Istnieje wiele stron internetowych z quizami, tekstami i ćwiczeniami. Oto kilka wybranych:

 • Khan Academy Pl: Strona zawiera szereg filmów instruktażowych oraz zadań próbnych, aby pomóc ci się uczyć
 • Matemaks: Ta strona podaje wskazówki do nauki matematyki.
 • Matzoo: Wszystko o matematyce w szkole podstawowej, z dokładnym podziałem na poszczególne klasy.

Kiedy uczysz się podczas zabawy, nawet nie zauważasz, że się uczysz.

Zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli chcesz być dobry z matematyki, a zwłaszcza arytmetyki mentalnej, niezwykle ważnym jest zapamiętywanie: pamiętaj, że musisz nauczyć się zasad na pamięć i znać swoje tabele dodawania i mnożenia. Rób to wielokrotnie, raz po raz.

Wytrenuj swój mózg, by pamiętał, wszystko stanie się drugą naturą, a twoja umiejętność arytmetyki mentalnej wzrośnie dziesięciokrotnie.

Musisz trenować, stosując różne strategie, aby liczenie przychodziło ci naturalnie.

To oczywiście wymaga czasu i osobistego zaangażowania, ale wynik jest wart kosztów, ponieważ wyrobisz sobie odruchy, które zostaną z tobą końca życia.

Gry Pomogą w Nauce Szybkiego Obliczania

Różne kości do gry na dłoni
Rozwijanie umiejętności poprzez gry jest bardzo skuteczne. | źródło: Unsplash - Alex Chambers

Problemy z matematyką w szkole dla uczniów są częstym problemem. Brak mentalnej arytmetyki może negatywnie wpływać na przyszłość uczniów. Badanie przeprowadzone w 2014 r. Wykazało, że 40% uczniów szkół podstawowych ma problemy z matematyką.

Wykazano również, że te problemy w szkole podstawowej obejmowały tabliczki mnożenia i dzielenia, liczby dziesiętne i zapis dużych liczb.

Biorąc pod uwagę te ustalenia, nowe programy zwykle koncentrują się na arytmetyce mentalnej. Po nauczeniu się tabel odejmowania, dodawania i mnożenia, arytmetyka mentalna obejmuje również:

 • Wyrabianie odruchów,
 • Rozwijanie logicznego myślenia,
 • Przyzwyczajanie się do pracy z liczbami,
 • Nauka właściwości liczb.

Aby pomóc dzieciom w poprawianiu arytmetyki umysłowej, należy upewnić się, że ta praktyka jest przyjemna. Pozwól im się uczyć podczas zabawy! To świetny sposób, aby zachęcić ich do korzystania z liczenia. Zajęcia dla dzieci z doświadczonym nauczycielem to dobry pomysł - wpisz np. korepetycje matematyka Gdańsk w wyszukiwarce Superprof.

Połącz Przyjemne z Pożytecznym

Uczenie się musi być progresywne. Gry to dobry sposób na naukę obliczania bez poddawania się surowszym aspektom korepetycji z nauczycielem matematyki.

Najlepsze w tym jest to, że teraz, gdy mamy dostęp do tak wielu technologii, granie w gry w celu usprawnienia logicznego myślenia jest tak łatwe.

Pobieranie aplikacji na nasze telefony komórkowe jest dla nas drugą naturą, więc dlaczego nie skorzystać z tego na plus i pobrać niektóre niesamowite gry do twojej dyspozycji. Wystarczy wyszukać „gry matematyczne” w wyszukiwarce aplikacji, aby znaleźć ogromną listę odpowiednich gier!

Aplikacje na ekranie telefonu
Telefon może być rewelacyjnym narzędziem pomocnym przy nauce matematyki. | źródło: Unsplash - Rami Al-zayat

W przeciwnym razie wypróbuj niektóre strony internetowe i aplikacje sugerowane przez SuperBelfrów, którzy wymienili najlepsze aplikacje matematyczne dla dzieci.

Jako rodzic możesz nie chcieć pozwalać dziecku na posiadanie telefonu komórkowego w zbyt młodym wieku, ale dlaczego nie powiedzieć im, że mogą mieć telefon, jeśli używają go do pracy w szkole i przy powtórce materiału? Możesz też zapewnić dziecku spokojny czas na naukę o tej samej porze każdego dnia, dzięki czemu maluchy będą mogły grać w gry na tablecie przez 20 minut (i nawet nie musisz im mówić, że to jest do celów edukacyjnych - nigdy się nie dowiedzą!).

Mistrzowie Świata w Dziedzinie Arytmetyki Mentalnej

Nawet jeśli taki matematyczny geniusz jest rzadki, wciąż muszę wam opowiedzieć o niektórych z najlepszych osiągnięć Mistrzów Świata w obliczeniach mentalnych...

Tego rodzaju występy pokazują, w jakim stopniu ludzie mogą trenować swój mózg oraz poprawiać rozumowanie i pamięć. Ci utalentowani matematycy są żywym dowodem.

Co mają ze sobą wspólnego? Oczywiście wysoki iloraz inteligencji, ale przede wszystkim niewiarygodne rekordy arytmetyki mentalnej!

Rüdiger Gamm

Ten utalentowany mistrz liczb zainteresował się matematyką dopiero w wieku 20 lat. Mimo że ma dobrą pamięć do liczb, nie był zbyt dobry z matematyki w szkole. Gdy tylko zainteresował się arytmetyką mentalną, nauczył się na pamięć liczb i technik do określonych obliczeń. Może również podnosić liczby dwucyfrowe do potęgi 15, dzielić 2 liczby pierwsze i przeprowadzać operacje na liczbach zespolonych w ciągu kilku sekund.

Gert Mittring

Kolejny niesamowity przykład! W 2016 roku Gert Mittring opracował 89 247-ty pierwiastek z liczby w 6 minut 1,4 sekundy. Zaowocowało to ponad milionem cyfr na 154 stronach. Całkiem imponujące, prawda? Możesz zrozumieć, dlaczego ten szalony matematyczny niemiecki psycholog ma już 11 tytułów mistrza świata.

Alexis Lemaire

Francja ma również własną gwiazdę sportowca umysłowego. Alexis Lemaire. W 2007 roku opracował 13-ty pierwiastek 200-cyfrowej liczby wybranej losowo przez komputer w ciągu 72 sekund. Aby to uzyskać, musisz pomnożyć tę liczbę przez siebie 13 razy. Trwa to nieco ponad minutę, więc można śmiało powiedzieć, że nie jest to coś, co każdy może zrobić!

Świat arytmetyki mentalnej jest naprawdę fascynujący! Jak widać, ludzki mózg jest zdolny do niesamowitych rzeczy. Nie masz wymówki, żeby nie uczyć się tabliczki mnożenia!

Baw się dobrze, zdobądź szkolenie, wykorzystaj wszystkie zasoby dostępne online i w formie drukowanej, rzuć sobie wyzwanie (lub poproś kogoś, aby rzucił ci wyzwanie), ale zawsze trenuj i regularnie powtarzaj materiał. Jest to cena, którą musisz zapłacić, jeśli chcesz być dobry w arytmetyce mentalnej.

Możesz znaleźć profesjonalnego nauczyciela w każdym Polskim mieście wpisując w naszą wyszukiwarkę np. korepetycje matematyka Bydgoszcz. Filtruj według ceny lub lokalizacji, napisz, aby przedyskutować swoje potrzeby i hurra - masz korepetytora!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.